Bendruomenės pareigūnai – apie pertvarkytą policiją ir sukčiavimą

Panevėžio apskrities VPK Kupiškio rajono policijos komisariato bendruomenės pareigūnės Gintarė Šližytė ir Viktorija Aelita Budrienė kartu su policijos rėmėjais Subačiaus, Skapiškio miestelių ir Naivių kaimo bendruomenių gyventojus informavo apie pertvarką Panevėžio apskrities VPK Kupiškio rajono PK, kriminogeninę situaciją, telefoninius sukčius, saugios gyvenamosios aplinkos kūrimą ir policijos rėmėjų veiklą.

Bendruomenių nariams buvo perteiktas naujas Kupiškio rajono PK veiklos modelis. Gyventojai teigė pastebėję pokyčių ir jaučiasi saugesni, nes dažniau mato jų gyvenamojoje teritorijoje patruliuojančius policijos ekipažus. Kalbėta apie kriminogeninę situaciją, palyginti 2015 m. ir 2016 m. statistiniai duomenys.

Per susitikimus kalbėta apie tai, kad šiemet Kupiškio rajone itin padaugėjo telefoninių sukčiavimo atvejų. Skambinantieji prisistato gydytoju, policijos pareigūnu, nukentėjusiuoju ir praneša, kad giminaitis, kaimynas, griūdamas ar eismo įvykyje sužalojo vaiką, kaimyną, senolį. Sukčiai teigia, kad skubiai reikalinga atlikti sudėtingą operaciją ir atlyginti gydymo išlaidas.    

Pareigūnės priminė, jog sukčiavimų atvejais prašoma ne tik grynųjų pinigų, bet ir banko kortelių su slaptažodžiais, kodų generatoriais, atliekamos grynųjų pinigų pervedimo operacijas, kad viskas atrodytų įtikinamai. Sukčiai gali rašyti pinigų perdavimo ir priėmimo dokumentą ir jį pasirašyti neegzistuojančio žmogaus vardu. Akcentuota: policijos pareigūnai gali paskambinti telefonu ir pakviesti atvykti į policijos įstaigą arba atsiųsti šaukimą į policijos komisariatą, tačiau niekada telefonu neprašo pasakyti asmens kodo, banko kortelės numerio, internetinės bankininkystės prisijungimo slaptažodžių, neklausia, kiek santaupų turima grynaisiais, banko sąskaitose.

Bendruomenių nariai pasidalijo asmenine patirtimi, kai teko bendrauti su sukčiais, pasakojo, kaip vyko pokalbis, patarė kitiems bendruomenės nariams nebūti patikliems, pasitarti su artimaisiais, patikrinti informaciją.

G. Šližytė supažindino su 2015 m. turtinių nusikaltimų mažinimo projektu „Mano ir kaimyno turtas – mūsų atsakomybė“ įsigytas parodomąsias turto apsaugos priemones – signalizacines spynas, lauko filmavimo kameras, jutiklines signalizacijas, telefoninius skambučių perspėjimo prietaisus, sekiklius, pavojaus mygtukus, rėkiklius, plastikinių langų fiksatorius. Papasakojo apie prietaisų veikimą, jų panaudojimo galimybes; priminė, kad tamsiuoju metų laikotarpiu reikia ypač saugoti savo turtą, apžiūrėti sodų namelius, negyvenamas sodybas, ūkinius pastatus. Paragino bendradarbiauti su policijos pareigūnais tiriant vagysčių bylas.

Policijos rėmėjai Gintautas Bernatonis Subačiaus miestelio bendruomenės nariams kalbėjo apie neviešo patruliavimo metu pastebėtą neapdairų ir nerūpestingą elgesį prie kapinių, kai paliekami vertingi daiktai prie dviračių arba neužrakintuose automobiliuose. Policijos rėmėjas Virginijus Kaušakys pastabas išsakė Skapiškio miestelio ir Naivių kaimo bendruomenių nariams.

Susitikimų pabaigoje atsakyta į klausimus.

 

Karolina Miganovičienė

Panevėžio apskrities VPK Komunikacijos grupės vyresnioji specialistė