„Bėk bėk, žirgeli!” – viena spalvingiausių šalies švenčių

Anykštėnų šventė „Bėk bėk, žirgeli!” – viena spalvingiausių šalies švenčių, šiemet išsiplėtė net į keletą dienų.

Kūrybingas laikas Niūronyse

Šiandien sunku pasakyti , ar derėjo prieš pat šventę, birželio 3-6 dienomis, Aukštaitijos moksleiviams Niūronyse rengti Tradicinių amatų mokymo stovyklą „Meistreli, mokyk…”, bet jos dalyviai nė kiek nedvejojo sakydami, kad ji pavyko.

– Kai tokia didžiulė „Bėk bėk, žirgeli!” renginių aprėptis, organizuoti dar ir amatų stovyklą nebuvo geras mūsų sprendimas – organizacinio krūvio nebeišvengsi. Vis dėlto stovykla buvo kupina įspūdžių, puikios patirties; jos dalyviai prisiminimus apie ją saugos ilgai. Labai tikimės, kad stovykla taps tradicine, net turime vilties – čia persikels respublikinis moksleivių tautodailės konkursas „Sidabro vainikėlis“, –temainfo.lt sakė Arklio muziejaus direktorius Mindaugas Karčemarskas.

Stovykloje „Meistreli, mokyk…” dalyvavo 30 Širvintų, Ignalinos, Zarasų ir Anykščių rajonų moksleivių.

Vilniaus žirgyno treneris-kaustytojas Virgis Baltrušaitis vaikams rodė, kaip kalti geležį. Arklio muziejaus specialistė Rita Vasiliauskienė mokė kepti duoną; bendraudama su stovyklautojais, ji perteikė jiems lietuviškos duonos kepimo papročius, jos pagerbimo ritualus. Račius Algis Pranckevičius mokė vyti virves. Muziejaus direktorius M.Karčemarskas pasakojo apie seniai pamirštas piemenėlio pareigas, apie lumzdelius, ragus, skudučius ir kitokius ganiavos muzikinius instrumentus, suteikė vaikams progą paklausyti jų raliavimo, ausiai nebe tokio ir įprasto, o kažkada kasdieniško, kaip paukščių giesmelės.

Mokėsi stovyklos dalyviai pinti ir austi, lipdyti ir lieti žvakes. Senoji muziejaus Legų sodyba noriai jiems atidavė dalį energijos, čia jau seniai susiformavusios paprastą liaudies amatą kažkaip stebuklingai verčiant menu.

Stovyklautojai nakvojo Anykščiuose, mokyklos bendrabutyje , spėjo aplankyti lankytinas Anykščių vietas, o gražiausią kūrybinį laiką jie leido Niūronyse, jausdami pasirengimo šventei „Bėk bėk, žirgeli!” ypatingą nuotaiką.

Jei ne Arklio muziejus

Net šurmuliuojant nesuskaičiuojamai žmonių miniai, Niūronys išsaugo senovinio kaimo rimtį. Pasidairyk po gėlėse skendinčius kaimo kiemus, pereik medžių šešėliu užklotu keliu ir nė nepajusi, kaip pabus noras atsirasti čia bent prieš 40 metų, kai žmonės suskato Niuronyse kurti Arklio muziejų. Jei ne šis, ir „Bėk bėk, žirgeli!” nebūtų.

Niūronių legenda tapusiai istorijai – profesoriaus Petro Vasinausko 1975 m. kelionei arkliu po Lietuvą atminti ir buvo surengta naktigonė-konferencija „Kelionės žirgais”.

Buvo laukta atvykstant Vlado Vaicekausko, jauno anų dienų žurnalisto, tikėjusio profesoriumi ir keliavusio su juo šalies keliais keleliais 1501 km. Kelionės tikslas buvo svajokliškas –įtikinti Lietuvą, kad arklys dar reikalingas…

Po kelionės subrendo mintis –Niūronyse įrengti Arklio muziejų, o jau tada gimė ir šventės „Bėk bėk, žirgeli!” idėja.

Konferencijoje pranešimą skaitė ir prisiminimais dalinosi muziejaus steigimo darbų organizatorius daktaras Antanas Puodžiukas, trijų tarptautinių žygių žirgais dalyvis ir organizatorius Vaidotas Digaitis. Apie Vaidotą anykštėnai muziejininkai pasakoja: „Savo atkaklumu dėl arklių jis labai panašus į profesorių P.Vasinauską: populiarindamas senuosius Lietuvos žirgelius žemaitukus, jis nujojo beveik 10000 km, viešėjo dešimtyje Europos šalių. Tikimės, kad konferencija pažadins jaunimo pomėgį keliauti žirgais, atkreips dėmesį į lietuviškų veislių žirgelių žemaitukų veisimo ir išlaikymo problemas.”

O žurnalistas V.Vaicekauskas neatvyko. Konferencijos rengėjams jis atsiuntė tokį laišką:

„Ar girdit, tuksi svajotojo, mokslininko širdis? Tai jis prieš 40 metų susvajojo kelionę arkliu po Lietuvą. Tai jis susvajojo įkurti Arklio muziejų. Esame kilę iš svajotojų luomo. Svajotojų sudiržusiom rankom, priplūktais padais ir atvira širdimi. Kai būsim pašaukti, tai ir ten, aukšybėse, nenustosim svajoję. Toks yra didžių svajotojų luominis ženklas, įspaustas mūsų širdyse. Ar girdit, tuksi profesoriaus širdis – kviečia sekti savo svajone amžini keliauninkai?!”

Pleneras aukcionui

Pirmasis iš šventės iškeliavo anykštėno Valento Survilos išskaptuotas „Kalnų erelis”. Legų sodybos klojime susiglaudusios stovėjo ir kitos trys aukcione nupirktos skulptūros: rokiškėno Gintaro Varno „Medėja”, vilniečio Petro Petronio „Agota” ir ukmergiškio Rimanto Zinkevičiaus „Gervė”. Pastaroji aukcione nupirkta brangiausiai – už 850 Eur.

Pernai daugiausia sumokėta už G.Varno skulptūrą „Nykštys” – 1150 Lt.

Plenere ir aukcione dalyvavo ir uteniškis skulptorius Vytautas Šemelis, sukūręs įspūdingai jaukią akmens skulptūrą „Miško paukšteliai”.

Apie 80 arklio galių

Kaip pajuokavo vienas šmaikštuolis, šiemet Niūronių hipodromas skaičiavo bene 80 arklio galių – tiek čia buvo žirgų.

Konkūrą pradėjo Žemaitukų veislės žirgai. Kliūčių aukštis siekė iki 90 cm. Ši rungtis buvo organizuojama be jokio starto mokesčio – taip buvo pagerbti šios žirgų veislės puoselėtojai. Rungties prizinis fondas –290 (90-70-50-25-15) Eur.

Šventės atidarymo konkūro kliūčių aukštis siekė 100 cm. Jame dalyvavo jaunučiai iki 16 m. ir atviros klasės jojikai. Čia starto mokestis buvo 10, prizinis fondas – 250 (90-70-50-25-15) Eur.

Šventės atidarymą skelbė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis. Niekas jam negalėtų pasakyti, kiek žmonių dalyvavo šių metų šventėje, tačiau, anot muziejininkų, jų buvo daugiausia per praėjusį dešimtmetį. Meras mojo skrybėlėtai miniai, sveikino anykštėnus ir jų svečius su švente; jį žmonės irgi pagerbė plojimais. Niekas, rodos, nė nepasigedo politikų varžytuvių, iki tol rengtų daugelį metų.

Garbė pakelti vėliavą buvo suteikta svajotojų luomo atstovui, keliautojui V.Digaičiui. Susirinkusiuosius sveikino Seimo nariai Ričardas Sargūnas, Sergejus Jovaiša, žemės ūkio viceministras Vilius Martusevičius, europarlamentaras Valentinas Mazuronis.

Atidarymo iškilmes sustiprino raitosios policijos parodomoji programa. O jau po jos – konkūras Anykščių rajono Mero taurei laimėti. Šįkart kliūčių aukštis siekė 120 cm.

Starto mokestis buvo 15, o prizinis fondas – 600 (210-160-110-70-50) Eur.

Vietoj taurių šiemet buvo teikiamos Anykščių menininko Luko Pelegrimo skulptūrėlės žirgui. Meras K.Tubis ją įteikė šiaulietei Kamilei Beržonskytei, su žirgu Viveke N kliūtis įveikusiai per 44,32 sek. Antrą vietą laimėjęs Vilniaus žirgyno treneris Stasys Jasas kliūtis įveikė per 9,08 sek.

Lenktynės buvo skirtos Ristūnų veislės žirgų parodomajam važiavimui (2 ratai), Žemaitukų veislės, Šetlando poni veislės, mišrūnai žirgams pagerbti.

Jojančio barmeno rungtyje dalyvavo penkios komandos, pirmos atsiuntusios paraiškas.

Išsamiau su rungtynių rezultatais galima susipažinti www.equestrian.lt

Rozetė sunkiajam Princui

Į Lietuvos sunkiųjų veislės žirgų parodą vėl kaip ir pernai kvietė Biržų rajono ūkininkas, šalies Sunkiųjų veislės augintojų asociacijos vadovas Vygantas Indrašius.

Arklio muziejaus aptvare varžėsi 11 žirgų; tarp jų – ir V.Indrašiaus Princas. Gražuolio eržilo duomenų lentelėje buvo įrašyti žirgo tėvas Sakalas, mama Pupa; Princo ūgis – 168, krūtinės apimtis – 230, plaštakos apimtis – 24,5 cm. Balais įvertinta žirgo kilmė, eksterjeras, tipingumas, charakteris, judesiai – surinkęs 88,02 balo, Princas pelnė nugalėtojo rozetę.

Pakruojiškio Sauliaus Butvilausko ūkio žirgas Guzas surinko 81,01, o zarasiškio Valdemaro Arlausko Kardas –80,50 balo.

Kaip visada, taip ir šįkart, šventę vainikavo Lietuvos sunkieji: apibėgę lenktynių ratą, iš hipodromo jie išėjo su paskutiniaisiais žiūrovais…

Rita Briedienė

Adelijos Varnaitės ir Andriaus Falkausko nuotraukos

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_1.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_6.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_7.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_8.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_9.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_11.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_13.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_14.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_15.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_16.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_18.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_19.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_20.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_21.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_22.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_23.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_24.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_25.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_26.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_27.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_28.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_29.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_30.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_31.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_32.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_33.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_34.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_35.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_36.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_37.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_38.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_39.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_40.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_41.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_42.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_43.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_44.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_45.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_46.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_47.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_48.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_49.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_50.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_51.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2015/06/zirgelis_anyksciai_2015_52.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]