Baltų vienybės diena Kupiškyje

  – Kasmat, atajus rugsėjo mėnesiui, sunerimus mintis skverbias atgol, unt sanuosius omžius. Šėmat jau 778 matai prajo no to laiko, kai 1236-siais rugsėjo 22 dėnoj, prė Mūšos upas lietuviai ir latviai įroda vėnybį  sumušdami vokiečių ordino karius ir laimādami Saulas mūšį.

 Rudeninaj pusiausvyroj, dienai susilyginus su nakčiu, atgaukim darnų unt kolno, prisimindami ir nulingdami golvas mūsų protėviam – lėtuvių, latvių ir prūsų palikuonim. Sakysta, prūsų nebāra, neteisybā, jė tabāra, tabagyvana mumys, mūsų širdys, genuos, visoj mumí supunčioj gamtoj, kožnan medėly, akmenėly, kalnaly.

Uždagsma ugnį, iekurt uguns sutvirtindami viso pasaulio baltų vėnybį kėp ir tadu, kai amžinoja Nadruvos ugnis rusano ir visų baltų širdis ir protus šildā, vienijo visų genčių žmonas: sėlius, žiemgalius, lėtuvius, latgalius, žemaičius, aukštaičius, kuršius, notangėnus, sembus, lamatiečius, jotvingius, skalvius, pamedėnus, pagudėnus, bartus, varmius, galindus, – ant Kupiškio piliakanio į susirinkusius šventės dalyvius tarmiškai kreipėsi viena renginio organizatorių, jo vedėja Kupiškio kultūros centro folkloristė Alma Pustovaitienė.

Lyjant lietui ansambio ,,Kupkėmis“ dalyviui Gintautui Vaitoniui pavyko įkurti aukuro ugnį. Suskambo skudučių sutartinė, ją atliko Salamiesčio pagrindinės mokyklos folklorinio ansamblio ,,Vijūnytė“ skudutininkai. Buvo pagarbinta šventoji ugnis, o kai vedėja skaitė maldą lietuviškai ir latviškai,  visi susirinkusieji ją balsiai atkartojo: 

  – Švintoja Ugnala Gabija, pakėlk gorų, nelaisk kibirkščių, gabėk, saulalį žadėk. Svēta Uguns, pacelt tvaika, novērstu dzirksteles, dek, saule solījum. Švintoji dėvoita, Gabija, židinio Ugnala, aukuro lėpsnala, šviesk ir šildyk. Svēta dievete, kamīns Uguns, altāra Uguns, spīdēt un siltuma.

Dega Ugnelė, tūta tūta

Dega Gabija, tūta tūta

Piliakalnėly, tūta tūta

Aukštajan kalnely, tūta tūta

Po ąžuolėliu, tūta tūta

Gabija ugnele, tūta tūta

Sukurta žibėki, tūta tūta

Užgobta gabėki, tūta tūta

Stiprinki mumi, tūta tūta

Sujunki mumi, tūta tūta

Protėvių vėlės, tūta tūta

Protėvių galios, tūta tūta

Stiprinkit mumi, tūta tūta

Sujunkit mumi, tūta tūta

Dega ugnelė, tūta tūta, dega Gabija, tūta tūta.

Po maldos ugniai visi folkloriniai ansambliai įsijungė į sutartinių ratą. Skambėjo giedamos, skudučių, ragų, daudyčių ir lumzdelių sutartinės, kurias paeiliui atliko Kupiškio kultūros centro ,,Kupkėmis“, Rokiškio kultūros centro ,,Gastauta“, Pasvalio P.Vileišio gimnazijos ,,Uzbonels“, Pasvalio kultūros centro Valakėlių skyriaus, Skuodo rajono Ylakių skyriaus ,,Alda“, Biržų kultūros centro ,,Seudela“ ir ,,Dijūta“, Salamiesčio pagrindinės mokyklos ,,Vijūnytė“ ir Kupiškio Povilo Matulionio progimnazijos ,,Zbitkai“.

Rusenant šventajai aukuro ugnelei visi buvo pakviesti atlikti Rudens Lygiadienio apeigų prie ąžuolo; liepsnose  buvo paaukotas šiaudinis ožys. Skambėjo ansamblių atliekamos medžių pagarbinimo bei karo dainos, malda Dievui Perkūnui ir jo medžiui ąžuolui. 

 – Didingasai ųžolai, tavy glūdi dievo Parkūno ugnis, virš taví jo ginklai – žaibai, po taví – protėvių kapai. Žaliuok ir bujok iškėlys šakas – savo runkas – dungun, padėk mum – tavo broliam išprašyt iš grėsmingojo ale teisingojo dievo Parkūno – darnos ir vėnybas! Aukojam tau, Dieve, šitų ožį, kėp vaisingumo simbolį, kad ir kitais matais viskas augtų, bujotų ir duotų derlių! – aidėjo prašymas.

Grėsmingasis Perkūnas žaibais negrūmojo, bet lietus nenustojo lyti, tad visi buvo pakviesti pasivaišinti karštos bliaukos dubenėliu, kurią piliakalnio papėdėje virė Nijolė Semėnienė. Po to šventė tęsėsi kultūros centre; čia jau buvo įsikūrę amatinkai ir kariai iš Vilniaus Valdovų rūmų bei Kauno karo istorijos klubo. Salve iš rankinės viduramžių bombardos buvo pasveikinti visi šventės dalyviai.

Vitražų salėje koncertą pradėjo Vilniaus Balio  Dvariono muzikos mokyklos trombonininkų ansamblis. Valdovų rūmų edukatorė  mokė renesanso laikų šokio ,,Pavana“.

Buvo pakrikštytas naujas Povilo Matulionio progimnazijos folkloro ansamblis. Jam suteiktas šmaikštus vardas ,,Zbitkai“. Krikštatėvai,  ,,Kupkėmio“ ansamblio nariai, medum vaišino ir rykšte grasino. ,,Zbitkai“ savo vardą įtvirtino dainomis ir muzikavimu. Koncertą tęsė kiti folkloriniai ansambliai.

Prie Didžiosios salės įsikūrę edukatoriai bei amatininkai mokė siūti odinius maišelius monetoms, istorines vėlevėles su Vyčiu. Demonstravo metalinių marškinių, šarvų, ginklų gamybą, mokė žiesti molinius puodus, viduramžių žaidimų.

Visi šventės dalyviai buvo apdovanoti Kupiškio etnografijos muziejaus bei kultūros centro padėkos raštais bei DVD kompaktinėmis plokštelėmis ,,Kupiškio krošto sutartinas“.

Šventė tęsėsi nuotaikingoje vakaronėje su šokiais, dainomis

kupiskiokultura.lt

Emilijos Briedytės nuotraukos

 

 [gallery_box]

[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/1_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/2_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/3_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/4_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/5_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/6_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/7_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/8_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/9_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2014/09/10_kupiskio_lygiadienis.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]