Baltijos kelyje ant aukštų stiebų suplevėsuos Lietuvos ir Rokiškio vėliavos

Stabdo iniciatyvą rinkti aukas
Iniciatyvinė grupė „Rokiškio krašto vėliavos Baltijos kelyje“ stabdo iniciatyvą rinkti aukas vėliavų stiebams Baltijos kelyje. Kelio Vilnius–Panevėžys 115 kilometre, kur 1989 m. rugpjūčio 23 d. į gyvą grandinę rikiavosi rokiškėnai, jau pastatyti du 6 m aukščio stiebai. Rugpjūčio 23 d. ant vieno jų suplevėsuos Lietuvos, ant kito – Rokiškio vėliavos. Stiebų kaina – 750 Eur.
– Pinigų surinkta dviem stiebams ir vėliavoms. Pastarųjų užteks keleriems metams, – temainfo.lt sakė Rokiškio krašto muziejaus laisvės kovų istorijos skyriaus vedėjas, rajono Tarybos narys Valius Kazlauskas.


Sąrašas bus skelbiamas
Anot. V. Kazlausko, visos iniciatyvos, saugančios Baltijos kelio atminimą, rengiamos visuomenės lėšomis. Tad buvo labai svarbu dar kartą įsitikinti, ar rokiškėnai bepritars vėliavų stiebų akcijai, ar aukos pinigų. Kaip teigia iniciatyvinės grupės „Rokiškio krašto vėliavos Baltijos kelyje“ nariai, aukotojų sąrašo dar niekas nenagrinėjo, bet jau dabar žinoma, kad didžiausią auką – 200 Eur – skyrė sąjūdietis iš Vilniaus. Sąjūdžio aktyvistė Angonita Rupšytė į sąskaitą pervedė 150 Eur. Lėšas aukojusių žmonių sąrašas būtinai bus skelbiamas: idėjos autoriai dėkingi ir tiems, kurie aukojo tik 5 Eur.


Idėja – vėliavos Baltijos kelyje
Kas žino, gal visa Lietuva perims rokiškėnų iniciatyvą – Baltijos kelyje statyti stiebus savo miestų vėliavoms. 
– Tikiu, kad ir kiti rajonai prisijungs. Baltijos kelyje stovėjome greta kupiškėnų: jei šalia Rokiškio suplevėsuotų ir Kupiškio vėliava, būtų ir gražu, ir jautru. Su daugeliu kupiškėnų labai susidraugavome per šiųmetį dviračio žygį „Golgotos keliu“ – Kupiškio žmonės kupini entuziazmo, gerų idėjų, daugelį sumanymų galime įgyvendinti kartu, – kalbėjo muziejininkas V. Kazlauskas, beje vienas iš idėjos statyti stiebus autorių.
Anot pašnekovo, ir seniūnijos Baltijos kelyje galėtų kelti savo vėliavas – labai svarbu, kad šiai idėjai neprieštarautų ir kelininkai.


Rokiškėnai ženklina 115 kilometrą
Dar 1989 m. savo stovėjimo vietą Baltijos kelyje rokiškėnai paženklino sėlyniečio Jurijaus Prokopovo neatlygintinai padirbintu kryžiumi. 2014-aisiais – šios akcijos 25-mečio proga – iš Rokiškio krašto akmenų čia buvo sumūrytas paminklas. Kaip primena obeliai.eu, rengiantis paminėti Baltijos kelio 25-metį – rokiškėnai nešė akmenis į Rokiškio krašto muziejų: kelio Vilnius-Panevėžys 115 kilometre buvo statomas naujas paminklinis atminimo žymuo, o šviesaus atminimo kalvis Rolandas Kriaučiūnas – irgi be atlygio – pagamino geležinio kryžiaus viršūnę. Lietaus ir vėjo nugairintą kryžių J. Prokofjevas restauravo, o 2017-ųjų rugpjūčio 23 d. jis buvo pastatytas Obeliuose, Laisvės kovų istorijos muziejaus kieme. Pastarasis renginys tapo puikiu pilietišku, visuomenišku, linksmu ir muzikaliu performansu.


Į Baltijos kelio akcijos vietą!
Į Baltijos kelio akcijos vietą išvykstama rugpjūčio 23 d. 16 val. iš Rokiškio pašto kiemo. Norintieji važiuoti turėtų registruotis telefonu 8 686 13741. 
Istorinė Baltijos kelio akcija prasidėjo 19 val. Jos 30-mečiui pagerbti planuojama meninė programa, bus rengiamos bendrystės vaišės.


Rita Briedienė

Feisbuko „Laisvės kovų istorijos muziejus Obeliuose“ nuotraukos