Auksinio proto kovoje anykštėnė įveikė rokiškėną

Istorikai Giedrius Kujelis (trečias iš kairės) ir Rasa Černiauskaitė (antra iš dešinės)

Kaip rašė temainfo.lt, kovo 30 d. LRT žaidime „Auksinis protas” dalyvavo 38 metų Rokiškio kašto muziejaus istorijos skyriaus vedėjas, istorikas Giedrius Kujelis. Informacija apie tai pasklido plačiai: buvo įdomu stebėti, kaip sekasi žaisti žinomam ir mėgstamam istorikui.

 

Pirmas turas

Pirmajame ture Giedriui teko stovėti trejeto pradžioje, ir tai – nelengva užduotis: tarsi esi įpareigotas komandai pateikti teisingo atsakymo variantą. Prieš trejetą žaidė Arūnas Valinskas.

Per kurią upę nutiestas aukščiausias Lyduvėnų tiltas: Nevėžį, Nerį ar Dubysą?

Giedrius rinkosi Dubysą, ir atsakymas buvo teisingas.

Kuris Rusijos caras gyveno trumpiausiai: Petras Pirmasis, Antrasis ar Trečiasis?

Giedrius pasirinko teisingai: Petras Antrasis.

Kurioje pasaulio valstybėje yra daugiausia oficialių kalbų: Kinijoje, Šveicarijoje ar Indijoje.

Giedrius vėl neklydo: daugiausia oficialių kalbų turi Indija.

Iš penkių klausimų G.Kujelis teisingai atsakė į keturis (suklydo skaičiuodamas kampą sekundėmis) ir pateko į antrą turą, kompanionu pasirinkęs laimėjusio trejeto jauniausią žaidėją Luką iš Klaipėdos.

 

Antras turas

Į klausimą, kas legendinės dainos „Reikėjo berniukams” muzikos autorius: Stasys Žlibinas, Algimantas Raudonikis, Teisutis Makačinas ar Mindaugas Tamošiūnas?

Spėjimas – A.Raudonikis – buvo neteisingas; atsakymas – T.Makačinas.

Koks tarpukario populiariausias Kauno autobusų maršrutas iš Rotušės aikštės į… Šančius, Žaliakalnį, Panemunę ar Palemoną?

Giedrius ir Lukas spėjo Žaliakalnį; teisingas atsakymas – Panemunė.

Kuris Lietuvos gyvūnas dar vadinamas opšrumi: ondatra, bebras, barsukas ar šeškas?

Lukas ir Giedrius spėjo barsuką ir pataikė. Rezultatas tapo 2:1, atsirado viltis žaisti toliau.

Kokia knyga prasideda šiais žodžiais„Buvo šviesi ir šalta balandžio diena. Laikrodžiai mušė tryliktą valandą”? Didieji lūkesčiai”, „Altorių šešėliai”, „Puikybė ir prietarai” ar „1984″?

G.Kujelio duetas turą pralaimėjo 2:1.

 

Trečias turas

Priešininkų komanda pasirinko G.Kujelį. Prasidėjo trečiasis turas: kiekvienas už save.

Rokiškėnas G.Kujelis Anykščių rajono Kurklių Stepono Kairio pagrindinės mokyklos istorijos mokytojai Rasai Černiauskaitei parinko temą „Žemyn upe”. Ne taip paprasta buvo atsakyti, kuriame – dešiniajame ar kairiajame – Neries krante yra 20 išvardintų objektų: LRT televizija, Lazdynai, Antakalnis, Vingio parkas, Žvėrynas, Petro ir Povilo bažnyčia, Gedimino pilis, Televizijos bokštas, Turniškės, Vyriausybės rūmai, Žirmūnai, Vilniaus savivaldybė… Rasa surinko 10 teisingų atsakymų.

Buvusiam savo komandos nariui, IT specialistui, Šakių rajono Lukšių miestelio gyventojui Mindaugui Grockiui anykštietė R.Černiauskaitė parinko temą „Lyginis nelyginis?” Tačiau tai nebuvo tema apie skaičius, ir Mindaugui sekėsi nekaip. Lyginiais ar nelyginiais metais nutiko 20 išvardintų istorinių įvykių lengviau būtų atsakę istorikai Giedrius arba Rasa. Žaidėjas iš Lukšių teisingai atsakė į penkis klausimus ir paliko žaidimą po Giedriaus teisingų devynių temos „Mirtis ar gyvenimas?” atsakymų.

G.Kujeliui reikėjo pasakyti, mirė ar liko gyvi pagrindiniai filmų arba romanų herojai Pilietis Keinas, Viljamas Volesas, Mufasa, Nedas Starkas, Sirijus Blekas, Raskolnikovas, Liudas Vasaris, Ana Karenina, Tomas Sojeris, Šerlokas Holmsas, merė Popins, Hamletas, Odisėjas, kapitonas Grantas, D`artanjanas…

 

Finalas

Anot Andriaus Tapino, įvyko istorinis žaidimo momentas – finale liko du istorikai.

Atsakyti jiems teko į 10 klausimų.

Leonardas da Vinčis turėjo unikalų sugebėjimą: viena ranka rašydavo, o kita…

Mygtuką pirmas nuspaudė Giedrius ir teisingai atsakė – piešdavo.

 Į kitą klausimą, koks gausiausias gyvūnijos tipas, neatsakė nė vienas.

Per vėlai buvo atpažinti Estijos kontūrai.

Muzikinio kūrinio personažą – Mefistofelį – atpažino Rasa.

Į klausimą, ką Vilniaus katedroje tikėjosi rasti nepriklausomybės akto signataras Donatas Juozas Malinauskas (kunigaikščio Vytauto palaikus) pirmas atsakė Giedrius.

Grandinėlės užduoties rekordą (per 1 sek ir 44 dešimtąsias jos dalis) pasiekė anykštietė.

Amerikos miesto (Vinipego) pavadinimo, kurio vardu buvo pavadintas meškis, XX a. trečiajame dešimtmetyje gyvenęs Londono zoologijos sode, nepasakė nė vienas.

Nė vienam nepavyko įspėti, ką reiškia užrašas „Venera – 0, Žemė –1, Marsas – 2″. Tik kai imta skaičiuoti palydovus, tapo aišku, kad atsakymą žinojo abu.

Anykštietė teisingai atsakė į klausimą, kokio miesto (Kalkutos) vištomis Lietuvos didžiojoje kunigaikštystėje buvo vadinami kalakutai.

Nei Rasa, nei Giedrius neatsakė į klausimą apie pirštų atspaudus.

„Auksinio proto” ženklelis atiteko anykštietei R.Černiauskaitei. G.Kujelis liko antras. Abu jie sukūrė gerą žaidimo intrigą, ypač Šiaurės Lietuvos gyventojams, LRT televizijos žiūrovams.

 

Adelija Varnaitė

„Auksinio proto” faceboko nuotr.