Kaip praneša Anykščių rajono savivaldybė, aštuonerių metų mergaitei, lankančiai Anykščių Antano Baranausko pagrindinę mokyklą, nustatytas meningokokinio meningito atvejis. Apie tai informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyrius.
Meningokokinė infekcija – tai reta, tačiau pavojinga bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ar pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Meningokokinė infekcija yra pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų amžiaus, taip pat dažni atvejai ir tarp paauglių bei jaunų žmonių iki 25 metų.
Sveikatos specialistai vyko į mokyklą, pateikė rekomendacijas dėl patalpų vėdinimo ir dezinfekcijos, parengė informacinį pranešimą susirgusios mergaitės bendraklasių tėveliams dėl kontakte buvusių vaikų sveikatos stebėjimo. Artimą kontaktą turėjusiems vaikams, jų šeimos nariams rekomenduota kreiptis į savo šeimos gydytoją dėl chemoprofilaktikos skyrimo.
Mergaitės šokių kolektyvo narių tėveliai taip pat informuoti apie tai, kad stebėtų vaikų sveikatą. Pakilus temperatūrai, atsiradus galvos skausmui, odos bėrimui būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Anykščių rajone paskutinį kartą meningokokinės infekcijos atvejis buvo užregistruotas 2015 m. Tuomet sirgo suaugusi moteris, o 2013 m. meningokokcemija nustatyta pusantrų metukų mergytei. Abu ligos atvejai pasibaigė laimingai, ir moteris, ir mergytė pasveiko. Respublikoje per metus vidutiniškai registruojama 78 meningokokinės infekcijos atvejai.
Meningokoko bakterija plinta ir ja užsikrečiama artimai bendraujant su sergančiu ar sveiku bakterijų nešiotoju dažniausiai žiemos–pavasario mėnesiais. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių, o imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Inkubacinis periodas svyruoja nuo 1 iki 10 dienų (vidutiniškai 3–4 dienos). Užkrečiamumas šia liga yra pakankamai mažas. Nepaisant to, kad meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu, ji oru neplinta taip greitai kaip kitos infekcijos – vėjaraupiai, tymai ar gripas. Meningokokai mažai atsparūs išorinėje aplinkoje, greitai žūva nuo saulės spindulių ar įprastų buitinių dezinfekcijos priemonių. Jeigu gatvėje, parduotuvėje ar kitoje viešoje vietoje prasilenkiame su meningokokinės infekcijos nešiotoju, tikimybės užsikrėsti šia infekcija nėra.
Pagrindinė šios infekcijos profilaktikos priemonė – skiepai. Lietuvoje ir Europoje naudojamos vakcinos, kurios apsaugo nuo A, B, C, Y ir W meningokokinės infekcijos tipų. Vakcina valstybės lėšomis nėra kompensuojama. Tėvams pageidaujant paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems reikėtų kreiptis į savo Asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
Anykščių rajone per 2012–2014 m. meningokokinės infekcijos vakcina nepaskiepytas nei vienas vaikas. 2016 m. B tipo meningokokinės infekcijos vakcina buvo skiepyti 55 vaikai.
Kaip teigiama www.anyksciai.lt, šiuo metu pamokos Anykščių A. Baranausko pagrindinėje mokykloje vykti gali, pavojaus mokinių sveikatai nėra.
Kaip temainfo.lt sakė A. Baranausko pagrindinės mokyklos direktorė Dalia Gugienė, ligos nustatymo momentas sutapo su vaikų ridens atostogomis, todėl pamokų nutraukti nereikėjo. Mokykla įvykdė visas sveikatos specialistų pateiktas rekomendacijas.
temainfo.lt, NVSC prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Anykščių skyriaus ir Anykščių rajono savivaldybės inf.