Ar turės anykštėnai aplinkkelį?

Ar turės anykštėnai aplinkkelį? Kurorto statuso siekiančio Anykščių rajono vadovas Sigutis Obelevičius nė neabejoja – turės. Apie aplinkkelį jau kalbama nuo 2007-ųjų, ir tik iš šalies vertinant gali atrodyti, kad nieko šiuo klausimu nepadaryta.

Prieš septynerius metus Anykščiai buvo niekuo – tik klasikais ir gamta – neišsiskiriantis rajonas: didžiulė bedarbystė, aukšta šilumos kaina, prasta demografinė situacija; net bendravimui šiek tiek uždaras kraštas, o pagal viešoje erdvėje pateikiamą informaciją atrodė net piktokas.

Kalbos apie kurorto statusą ir aplinkkelį – nori nenori – priminė Vasiukų teoriją. Krizė ją dar šiek tiek paryškino: rodės, kad anykštėnai amžiams įklimpo bibliotekos statyboje, pavargo besvajoti apie SPA.

Kai prieš tuos septynerius metus meras S.Obelevičius kalbėjo apie tai, jog būtina plačiai, per visą Respubliką, kalbėti apie Anykščius ir juos reklamuoti, buvo sakančiųjų: „Reikia turėti, ką reklamuoti.“

Gal dabar ne taip ir svarbu vardinti, kas padaryta Anykščiuose per septynerius metus, tačiau tai, kas padaryta – vis dėlto – išjudino privačias iniciatyvas: steigiasi bendrovės, įsitvirtina viešojo maitinimo, apgyvendinimo ir kitos paslaugos, neįtikėtinai suklestėjo kultūrinis gyvenimas. Šiandien Anykščiai  vienas iš labai nedaugelio visos Lietuvos miestų, vasarą rengiantis tris trijų-keturių dienų renginius, priviliojančius tūkstančius žmonių iš visos šalies ir užsienio. Tai kasmetinė miesto šventė bei festivaliai „Velnio akmuo“ ir „Purpurinis vakaras“. Festivaliai organizuojami privačiomis iniciatyvomis, tačiau jų sėkmę neabejotinai lemia ir miesto patrauklumas.

Anykščių sėkmė nėra unikali: jau daug metų viešai, atvirai ir net įsakmiai kalbama apie rajonų strategiją. Anykštėnai unikalūs tik tuo, kad jie sumodeliavo strategijos idėją ir sukūrė komandą šiai įdėjai įgyvendinti. Daroma visa, kas priartintų miestą prie galimybės  gauti kurorto statusą: vienas projektas skatina kitą, atlikti darbai verčia planuoti naujus arba labai paryškina jau atliktus.

Aplinkkelis bus. Tuo meras neabejoja. Tiesa, prieš keletą dienų Anykščiuose lankęsis  susisiekimo ministras Rimantas Sinkevičius anykštėnams priminė, labai greitai nieko nebus. Štai Vilniaus aplinkkelio statybos kaštus smarkiai didina vien privačios žemės išpirkimas – apie 50 mln. litų.  Tiek užtektų Anykščių 7 km aplinkkeliui pastatyti. Tačiau strategiškai planuojantys anykštėnai jau prieš 7 metus žinojo kaip eis aplinkkelis ir išsaugojo neprivatizuotą didžiąją dalį reikiamų 28 ha.

Aplinkkelis planuojamas per kartodromą, kirstų Ukmergės gatvę už „Anykščių kvarco“ gamyklos, ties posūkiu į Lašinius suktų į Niūronis ir išlįstų ties Elmininkais. Prieš pusmetį UAB „Taem urbanistai“ baigė rengti „Anykščių miesto šiaurinio aplinkkelio specialųjį planą“; atlikta esamos būklės analizė, parengta koncepcija.

Atliktas didžiulis darbas, vertinant veiksnius, galinčius įtakoti trasos trajektoriją: gamtinės sąlygos, paveldas, saugomos teritorijos, inžinerinė infrastruktūra, susisiekimo sistema, privatūs žemės sklypai. Ne kelininkui ir ne politikui „Anykščių miesto šiaurinio aplinkkelio specialusis planas“– dar ir krašto, kuriuo nusidrieks aplinkkelis, gamtos ir kultūros paveldo vertybių įdomi pažintinė apžvalga.

Įdomu ir tai, kad šiuo metu yra nenaudojama siaurojo geležinkelio Panevėžys-Rubikiai atšaka. Bėgiai apaugę žole, pabėgiai išpuvę. Ši sankasa tinka panaudoti apvažiavimo aplink miestą keliui.

– Aplinkkelio statybos darbų finansavimo galimybės planuojamos po 2020-ųjų. Prasidės naujas finansinis laikotarpis, mes būsime jam pasiruošę, – temainfo.lt sakė Anykščių rajono meras.

Tai ir yra rajono strateginio planavimo ypatumai.

temainfo.lt

www.anyksciai.lt nuotr.