Ar tikrai Kupiškio renovacija – nelegalų ir girtuoklių rankose?

Jei negyvenčiau Kupiškyje, manyčiau: „Ačiū Dievui, kad čia ir negyvenu!“ Tokia mintis kilo po vienos įmonės vadovo linksmo skambučio. Jis kalbėjo:

– Trijose statybos aikštelėse lankėsi Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) Panevėžio skyriaus inspektoriai ir Kupiškio rajono policijos komisariato pareigūnai. Kartoju: trijose ir 32 renovuojamų namų! Pagautas vienas nelegalas, kurio nelegalumas galutinai dar nė nenustatytas, ir du pagiringi „bičiukai“. Teigti, kad Kupiškio renovacija – nelegalų ir girtuoklių rankose, reiškia niekinti savo miestą ir rajoną prieš kitus miestus ir rajonus! – kalbėjo pokštininkas, nekreipdamas dėmesio į mano bandymą įsiterpti – tai ne temainfo.lt rašinys.

Vyriškis dar aiškino, kad savo motiną ir tėvą galima niekinti viešai, bet Kupiškis yra ne vieno žmogaus – reikia turėti sąžinės, atsakomybės ir dirbti pagal specialybę.

Ką nors aiškinti buvo beprasmiška: juk ir aš, spaudoje perskaičiusi tokią antraštę, nesunkiai apsispręsčiau – nereikia, nenoriu; renovacijai – ne.

– Ar tikrai taip yra: Kupiškio daugiabučių renovacija – nelegalų ir girtuoklių rankose? – klausiau VDI Panevėžio skyriaus vedėjo Rimanto Trotos.

– Taip kategoriškai neteigčiau, – nusijuokė vadovas ir dar pridūrė, kad tai – ir ne jo rašinys.

Praėjusią savaitę visoje Lietuvoje buvo patikrinta apie 150 Lietuvos statybvietėse dirbusių ūkio subjektų. Iš viso nustatyta 30 neblaivių, nenušalintų nuo darbo, kaip to reikalauja įstatymai, darbuotojų. Iš jų vos ne trečdalio girtumas siekė beveik 2 ar daugiau prom.; vyraujantis promilių skaičius – nuo 0,5 iki 0,8 prom.

Panevėžio apskrityje, anot vedėjo R.Trotos, patikrinta 16 statybos objektų: nustatyti 5 neblaivūs atvejai: vienas – Panevėžyje, du – Kupiškyje ir trys – Rokiškyje.

– Šie atvejai nereiškia, jog nebeturime bėdų. Pernai iki spalio 1 d. sunkių ir mirtinų atvejų darbe skaičius siekė 80, šiemet per tą patį laikotarpį – 105; pernai darbo vietoje žuvo 44 asmenys, šiemet per tą patį – 29. 2014 m. girti žuvo 27 žmonės, šiemet – septyni, – skaičius vardino VDI Panevėžio skyriaus vadovas.

Darbe negali būti toleruojamas net menkiausias girtumo lygis. Panevėžio apskrities neblaivūs statybininkai pripūtė nuo 0,39 iki 1,04 prom.

Kitą savaitę bus nustatyta, ar Kupiškyje pričiuptasis ukrainietis dirba nelegaliai. Anot mums skambinusio verslininko, nelegalaus darbo atvejų gali padaugėti, nes vien Kupiškyje renovacijos darbus atlieka 80 proc. ukrainiečių ir viena lenkų brigada; gali būti dokumentų pametimo, pamiršimo bei kitokių išgalvotų ir neišgalvotų atvejų, tačiau labai nesunku nustatyt, ar apie įdarbintą žmogų pranešta „Sodrai”.

Anot direktoriaus R.Trotos, daugiausiai nelegalaus darbo atvejų nustatoma statybose, didmeninėje ir mažmeninėje prekyboje, miškininkystėje, aptarnavimo veikloje, žemės ūkyje.

Kaip teigia teisesforumas.lt, visoje ES nelegalus darbas vertinamas kaip vienas sunkiausių darbo įstatymų pažeidimų, ir daugelis šalių yra numačiusios administracinio bei baudžiamojo poveikio priemones. Pavyzdžiui, Austrijoje yra nustatyta administracinė bauda nuo 1 000 iki 50 000 Eur už nelegaliai įdarbintą darbuotoją, ir nuo 6 mėnesių iki 5 metų įkalinimas, jei buvo įdarbinta daugiau nei 10 darbuotojų.

Belgijoje už kiekvieną nelegaliai įdarbintą darbuotoją administracinė bauda siekia 3 750 Eur, taip pat numatoma ir baudžiamoji atsakomybė; už užsieniečių įdarbinimą – nuo 15 000 Eur, o už nepranešimą socialinės apsaugos institucijoms apie įdarbinimą – nuo 12 500 iki 62 500 Eur ir net įkalinimas nuo 8 dienų iki vienerių metų.

Čekijos Respublikoje administracinė bauda siekia iki 2 000 000 Čekijos kronų darbdaviui ir iki 10 000 Čekijos kronų darbuotojams.

Lenkijoje minimali bauda siekia 3 000, o maksimali – 5 000 Lenkijos zlotų, taip pat numatyta baudžiamoji atsakomybė nedeklaruotiems darbuotojams nuo 500, o dirbančiam užsieniečiui – iki 1 000 Lenkijos zlotų.

Lietuvoje nelegalus darbas užtraukia baudą darbdaviams ar jų įgaliotiems asmenims už kiekvieną nelegaliai dirbantį asmenį nuo 500 iki 3 000 Eur, o esant pakartotinam nusižengimui nuo 2 000 iki 5 000 Eur.

 

 

Rita Briedienė

VDI Panevėžio skyriaus archyvo nuotr.