Ar pavyks kupiškėnams atsikratyti sovietinių autoritetų

Kupiškio rajono savivaldybės kvietimas vasario 3 d. Petro Pajarsko, o to paties mėnesio 4 d. – Broniaus Žekonio gatvių gyventojams atvykti į Savivaldybės posėdžių salę aptarti galimybės keisti šių gatvių pavadinimus grąžino į 2011-uosius metus. Tuomet Vilniaus kupiškėnų klubas kreipėsi į merą Joną Jarutį primindamas, kad jau pats laikas keisti gatvių, pagerbtų sovietinių aktyvistų vardais, pavadinimus. Iš Kupiškio krašto kilusių žmonių pageidavimu, žadėta keisti ne tik P.Pajarsko, B.Žekonio, bet ir Liudo Giros gatvių vardus.

Niekas nepasikeitė iki šiol. „Lietuvos žiniose“ išlikęs J.Jaručio pažadas – įpareigoti vietos istorikus išsiaiškinti, kokios tai asmenybės, ir priimti sprendimą. Pažadas buvo paviešintas, bet neįvykdytas. Kaip temainfo.lt sakė Kupiškio etnografijos muziejaus direktorė Violeta Aleknienė, niekada muziejininkai nebuvo gavę nurodymo išsiaiškinti, kas tokie buvo minėti trys veikėjai.

Į naująją rajono valdžią kreipėsi Politinių kalinių ir tremtinių Kupiškio skyriaus nariai, susirūpinę dėl dviejų – P. Pajarsko ir B. Žekonio – gatvių pavadinimų. Apie rašytojo L.Giros, su lietuvių delegacija važiavusio į Maskvą „Stalino saulės” parvežti, atminimo saugojimą ar nesaugojimą nieko neužsimenama.

Savivaldybės administracijos specialistas Antanas Odinas pasakojo:

– Buvo pas mane atėjęs žmogelis, užsiminiau jam apie jo gatvės pavadinimo keitimą. Jis klausė: „Duonos daugiau turėsiu, jei mano gatvės pavadinimą pakeis?“ Ką jam atsakyti? Nepadaugės duonos. Kainuos dokumentų sutvarkymas, gyvenamosios vietos registracija. Pamenu, 2003 m. Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu, buvo keičiama Salomėjos Nėries gatvės namų numeracija. Iki šiol gal 2-3 namai tepasikeitė, o jų – apie 20. Greitoji medicininės pagalbos mašina kartą klaidžiojo, nerado adresato. Užėjau pas vieną, įteikiau jam direktoriaus įsakymą, S.Nėries gatvės planelį, o jis man: „Sumokėkit, nesikeisiu! Laiko tiek neturiu: jau trečią kartą numeraciją keičiate.“ Iki šiol nesutvarkyta gatvė.

Kol kas tik skaičiuojama, kiek P.Pajarsko ir B.Žekonio gatvėse gyvena žmonių, bus fiksuojamas jų noras ar nenoras keisti gatvės pavadinimą. P.Pajarsko gatvėje yra kelios įmonės: turgus, aludė, buvusios pirties statiniai – jų savininkų sutikimas irgi yra svarbus. 

– Gatvių pavadinimui keisti pirmiausia ir reikia gauti jos gyventojų sutikimą, – teigė muziejaus direktorė V.Aleknienė.

– Kaip atrodytų Kupiškis, jei P.Pajarsko ir B.Žekonio gatvių gyventojai nesutiktų keisti jiems įprastų pavadinimų; taip ir liktų gatvės P.Pajarsko ir B.Žekonio vardais? – klausėme direktorės.

– Nekaip, – sakė ji.

Jei gyventojų ir neišgąsdintų išlaidos, gatvės pavadinimo keitimas – ilgas procesas: būtų skelbiami pavadinimo rinkimai, naujiesiems gatvių vardams turėtų pritart rajono Taryba, juos privalu įregistruoti Registrų centre.

 

Rita Briedienė

temainfo.lt archyvo nuotr.