Ar neapgaus ir trečią kartą?

Zigmanto Aleksandravičiaus sukurto Lietuvos valstiečių partijos Kupiškio skyriaus atstovai į rajono tarybą pateko 1997 m.  Valstiečiai gavo tris vietas.  Tais metais Lietuvos centro sąjungai Kupiškio rinkėjai patikėjo 10, Tėvynės sąjungai (Lietuvos konservatoriams) – 8, Lietuvos demokratinei darbo  partijai (dabartinė LSDP) ir Lietuvos krikščionių demokratų partijai – po 2, Lietuvos valstiečių sąjungai – 3 vietas. Pastarosios atstovas  Leonas Apšega į Tarybą nepateko.

Tais metais valstiečiai padarė bene įdomiausią rokiruotę visoje Kupiškio tarybos rinkimų istorijoje. Vienam atsisakius mandato, į Tarybą pateko Leonas Apšega, rinkimų sąraše ėjęs 4-uoju numeriu; valstiečiai,  sudarę koaliciją su Centro sąjunga ir kairiaisiais, laimėjo mero postą; politinio pasitikėjimo principu jai atiteko ir Savivaldybės administracijos direktoriaus (tuomet – tiesiog administratoriaus) vieta. Vicemero vietą užėmė Audronijus Zulonas, centristų atstovas.

Šiuose rinkimuose Valstiečių sąraše 5-uoju numeriu ėjęs Vytautas Julius Semėnas gavo Kupiškio, o 8-uoju įrašytas Antanas Alkauskas – Alizavos seniūnijų vadovų postus. Jonas Jarutis, irgi nepatekęs į Tarybą, liko kaimo parduotuvių versle.

2000-ųjų rinkimai į Skapiškio seniūno kėdę pasodino Valdą Juškevičių.

2002 m. Savivaldybių rinkimai didelių pasikeitimų Kupiškiui neatnešė. Įvykiu tapo 2003 m. gegužės 30 d.  Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo išaiškinimas dėl nesuderinamo savivaldybės tarnybai atsakingų institucijų pareigūnų ir savivaldybės tarybos narių darbo. Tapo aišku, kad rinkimuose nederėtų dalyvauti seniūnams, savivaldybės biudžetinių įmonių ir viešųjų įstaigų vadovams. Vis dėlto 2007-ųjų  Savivaldybių rinkimų valstiečių sąraše  vėl sumirgėjo V.J.Semėno, V.Juškevičiaus, Antano Alkausko  pavardės.

– Kaip čia bus? – spėliojo žmonės ir balsavo už seniūnus, nelabai suprasdami, kad šie žmonės valdiško darbo neatsisakys ir rinkėjams netarnaus.

2007-ųjų rinkimuose Kupiškio valstiečiai liaudininkai laimėjo 9 vietas, mero kėdė užleista J.Jaručiui. Šįkart valstiečiai padarė dar vieną, rinkėjus labiausiai žeminančią rokiruotę, –  net šeši į Tarybą patekusieji atsisakė mandato dėl nesuderinamų pareigų. Be to, Subačiaus seniūno kėdę sušildė Vidmantui Paliuliui, o Šimonių – Žydrūnui Vanagui.

Valstiečiai suprato: į postus sodinant tuos, kurie sutinka tapti partijos nariais, kuriamas ir partijos, ir tų žmonių žinomumas.  Net prastai savo pareigas atliekantys vadovai savaime tampa žinomi. Tad 2011 m. Savivaldybės rinkimų valstietiškame sąraše, be minėtųjų, atsiranda  Šimonių seniūnijos seniūnas Žydrūnas Vanagas, Kupiškio jaunimo centro direktorė Gaila Matulytė. Į žaidimą įvedami nauji lošėjai, kurie savo darbo neatsisakė, o mandatą atidavė tiems sąrašo bendrapartiečiams, kurie neturi galimybės valdiškais pinigais ir valdiškuose renginiuose formuoti savo politinio veido, todėl už juos kupiškėnai dar nebalsuoja.
 
Portalas temainfo.lt G.Matulytės klausė:

– Jūs dalyvavote 2011-ųjų, balotiruojatės ir 2015-ųjų Savivaldybių rinkimuose. Jei liksite Taryboje,  prarasite Kupiškio jaunimo centro direktorės postą. Gal Jums yra daromas partiečių spaudimas?  O gal šį kartą rinksitės darbą Taryboje?

– Malonu, kad domitės. Visų pirma, mane turėtų išrinkti, tada ir spręsiu šį klausimą. O jeigu visuomenė manim tikės ir pasitikės, tuomet ir priimsiu sprendimą.  Partiečių spaudimas tikrai nedaromas Juk tai mano pasirinkimas. Niekas manęs neverčia to daryti. Kiekvienas žmogus turi savo svajonių, norų, turi savo nuomonę, mato pasaulį savaip. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos ideologija mano asmenybei yra artimiausia, – atsakė G.Matulytė ir nė neužsiminė apie 2011-uosius.

Panašiai atsakė seniūnas V.J.Semėnas, administracijos direktorius Ž.Aukštikalnis,  Kupiškio rajono turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Paulius Pranckūnas.
 
– Apie savo darbo vietą spręsiu po rinkėjų išreikštos valios. Visada turėjau idėjų ir ambicijų prisidėti prie Savivaldos politikos įgyvendinimo (ką darau ir dirbdama dabartinį darbą). Į rinkimus einu, nes noriu tiesiogiai prisidėti prie teigiamų pokyčių Kupiškyje ir tikiu bei 100 % pasitikiu komanda, su kuria einu, su kuria nuosekliai bendradarbiaujame jau ne vienerius metus. Jei rinkėjai išreikš didelį pasitikėjimą, manau, liksiu Taryboje. Darbo (ir uždarbio) galimybių matau ne tik valstybės tarnyboje. Geros dienos! – rašė laiške P.Pranckūnas.

Seniūnai V.Juškevičius, V.Paliulis, Ž.Vanagas nė nesiteikė atsakyti į klausimą. Jų pozicija – ne rinkėjų reikalas! – nė kiek nemažina valdžios suformuotos arogancijos. Partinukų globa nėra tarnystė visuomenei. Kaip juokiasi kupiškėnai, kai kuriems net kraujo cukringumas padidėja nuo saldaus padlaižiavimo.

Šie rinkimai V.Juškevičiui ir V.J.Semėnui jau trečią kartą suteiks galimybę tarybos nario mandatą atiduoti kitam, V.Paliuliui ir G.Matulytei – antrą.

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašo viršūnėje – vėl valdiški žmonės, turėję daugybę progų 100 proc. pasitikėti valdžia. Kitiems ji tokio pasitikėjimo nekelia.

Rita Briedienė

Politinė reklama. Bus apmokėta iš Kupiškio rajono visuomeninio komiteto „Kupiškio kraštą keiskime kartu“ rinkimų kampanijos sąskaitos. Užsakymo Nr. A15-3