Apie šių metų „Stichijų“ festivalio pajamas ir išlaidas draudžia kalbėti ikiteisminis tyrimas


Šių, 2019-ųjų, kultūros ir meno festivalis „Stichijos“ Kupiškio rajono politinį gyvenimą pakreipė labai netikėta linkme: buvo sulaikyti Kupiškio rajono savivaldybės meras Dainius Bardauskas ir Kupiškio kultūros centro direktorė Jolita Janušonienė. Meras trims mėnesiams, direktorė – vienam nušalinti nuo pareigų.

Tokios kardomosios priemonės skirtos pradėjus ikiteisminį tyrimą dėl galimai sudarytų išskirtinių sąlygų prekiauti festivalyje, už paimtą neteisėtą atlygį. Be to, įtariama, kad šiam festivaliui buvo neteisėtai įsigyta reikalingų paslaugų– piktnaudžiauta tarnyba, klastoti viešųjų pirkimų dokumentai.  

Vyksta tyrimas: įtarimai bus patvirtinti arba paneigti, teismas įvertins galimų nusikaltimų svarbą visuomenei. Vis dėlto kalbant apie „Stichijų“ festivalį, neteisinga būtų neužsiminti, kad tai buvo renginys, visuomenę labiausiai dominęs pajamomis ir išlaidomis: apie surinktas lėšas ir sumokėtus honorarus teiravosi rajono Tarybos nariai, domėjosi spauda, visi keturi festivaliai kėlė klausimų, kokią įtaką jiems turi rokiškėnų įmonė „Kultūros inovacijos“, kokie honorarai mokami festivalio režisierei Neringai Danienei… Apie tai temainfo.lt kalbinta Kultūros centro direktorė J. Janušonienė pokalbiui nukreipdavo pas Savivaldybės vadovus: neva, ji neįpareigota teikti informacijos apie festivalį. Toks jos elgesys irgi nedemonstravo skaidrumo: kaip gali kas nors įpareigoti-neįpareigoti įstaigos vadovą kalbėti-nekalbėti; juolab kad ir Savivaldybės vadovai į klausimus neatsakydavo. Išsklaidyti abejonėms nė karto nebuvo surengta spaudos konferencija, nebuvo viešų nei Savivaldybės, nei Kultūros centro ataskaitų, nesutikta duoti interviu. Tad „Stichijos“ išsiskyrė ir tuo, jog tai buvo viena mažiausiai rajono valdžios komentuojamų temų.

Po šių metų galimai kyšininkavimu paženklintų „Stichijų“ Kupiškio rajono Savivaldybės administracijos direktoriaus Mariaus Mališausko paprašėme atsakyti į klausimus apie „Stichijų“ biudžetą, iš kokių šaltinių jis buvo formuojamas, pakalbėti apie honorarus. Be kita ko, direktoriaus teiravomės, ar tokį renginį įmanoma surengti be savanaudiškų susitarimų, ar „Stichijos“ turi ateitį, ar tas, kuris festivalį inicijavo, tas jį ir sugriovė?

„Kol vyksta ikiteisminis tyrimas, nuo konkrečios informacijos teikimo apie renginį turime susilaikyti. Jus dominančią informaciją pateiksime, kai bus galima tai daryti,“ – raštu atsakė direktorius, pateikęs atsakymus tik į minėtus paskutinius klausimus.

Direktoriaus nuomone, tokį renginį ne tik galima, bet ir privaloma organizuoti, o ar įmanoma jį rengti be savanaudiškų tikslų, paaiškės tyrimo metu: kol kas per anksti teigti, kad apskritai tokių buvo.

– Šis festivalis yra didelio kolektyvo žmonių darbas, kurie jam surengti įdeda daug pastangų ir asmeninio savo laiko. Iki šiol vykę festivaliai, manau, po truputį tobulėjo, tikiu, kad tobulės ir toliau, – sakė jis.

Kupiškio rajono Savivaldybės administracijos direktorius Marius Mališauskas sutiko pakalbėti apie 2018-ųjų metų kultūros ir meno festivalį „Stichijos“. Jam pateikėme klausimus.

– Koks buvo pernai metų „Stichijų” biudžetas?
– 2018 metų festivalio „Stichijos“ galutinis biudžetas – 82 845 Eur.

– Iš kokių šaltinių buvo dėliojamos 2018 m. „Stichijų“ lėšos? 
– Lėšos renginiui skirtos iš šių šaltinių: parduotų bilietų pajamos – 44 167, rėmėjų skirtos lėšos – 21 810, Savivaldybės – 15 770 Eur.

– Kas pernai koncertavo „Stichijose” ir kokie sumokėti honorarai?

– Pernai renginyje koncertavo ansamblis „Lietuva”, Radistai, Donatas Montvydas, Lilas ir Innomine, Bix, Joy. Atlikėjams sumokėta honorarų suma – 35 000 Eur.

– Kas renginyje prekiavo alumi? Kiek buvo norinčiųjų juo prekiauti? Koks šiuo produktu prekiaujančiųjų indėlis į 2018 m. „Stichijų” festivalį“?
– Administracija išdavė 44 leidimus prekybai renginio metu, iš jų keturi – UAB „Alsteka”, UAB „Picana”, UAB „Roklava”, UAB „Vipolina” – prekiavo alumi. Įmonės sumokėjo administracijai privalomą rinkliavą už leidimus prekybai (viso – 270 Eur), UAB Alsteka parėmė renginį 600 Eur.

– Kokias paslaugas festivaliui teikė rokiškėnų įmonė „Kultūros inovacijos“?
– 
Ši įmonė paslaugų neteikė.

– Koks festivalio režisierei Neringai Danienei sumokėtas honoraras už pernykščių „Stichijų” režisavimą?
– Režisierei mokamas darbo užmokestis, atskiras honoraras mokamas nebuvo; už papildomą darbo krūvį organizuojant festivalį buvo išmokėta vienkartinė 30 proc. pareiginės algos pastoviosios dalies dydžio priemoka.

– Ar pernai už salos sutvarkymą sąskaitą pateikė UAB „Kupiškio komunalininkas“? Ar festivalio organizatoriai salą tvarkė savo lėšomis?
– Sąnaudas šio renginio metu prisiima administracija, tai nėra didelės išlaidos (iš esmės – tik konteinerių atvežimas/išvežimas, švaros palaikymas renginio metu). Administracija komunalininkui apmoka iš gautų lėšų už leidimus prekiauti, už leidimą organizuoti renginį. Tokių lėšų 2018 m. gauta 2 270 Eur.

– Ar pernai liko perteklinių lėšų? Kaip jos buvo panaudotos?
– Neliko. Balansas buvo minusinis (– 1 099 Eur).

– Kam dar buvo išleisti daugiau nei 47 tūkst. eurų?
– Pernai renginys vyko dvi dienas, todėl brangiau atsiėjo scenos, visa garso ir apšvietimo technikos nuoma, taip pat jos sumontavimas/išmontavimas. Tai kainavo 11 300 Eur. Festivalio metu įrengiamos keturios stichijų zonos, jose vyksta įvairios veiklos ir pasirodymai, kiekvienai zonai skirta po 2 000, tad visoms zonoms – 8 000 Eur. Kauno aeroklubo pilotų programa kainavo 4 840, renginio metu budėjo privati apsaugos tarnyba, jos paslaugos atsiėjo 2 860, fejerverkai – 2 000, biotualetai – 1 800, renginio vedėjų ir diskotekos vedėjo honorarai – 2 000, reklamos sąnaudos (skrajutės, reklama internete, TV, Panevėžio mieste ant autobuso ir įvairi kita) – 6 500, bilietų sąnaudos (bilietų platinimas, gamyba, apyrankės, žymėjimo ženklai) – 2 560, prie scenos buvo įrengtas fontanas, jo kaina – 1 000, kitos išlaidos renginiui organizuoti (renginio leidimo mokestis, kuras generatoriams, darbuotojų, atlikėjų patirtų kuro sąnaudų kompensavimas, spalvotas spausdinimas, priemonės ugnies šou ir kt.) 2 000, mokestis asociacijai LATGA (Lietuvos autorių teisių gynimo agentūra) – 3000 Eur.

– Dėkoju Jums už pokalbį.


Rita Briedienė