Apie buvusį Anykščių rajono merą kalbėta netariant jo vardo

Neišvengta kalbų apie buvusį merą

Vakar, balandžio 18 d., Anykščių rajono savivaldybės administracijos surengtoje spaudos konferencijoje nebuvo išvengta kalbų apie buvusį rajono merą, nors garsiai jo vardas ir nebuvo ištartas. Sausio pabaigoje jam buvo pareikšti kaltinimai prekyba poveikiu, o birželio pradžioje Panevėžio apygardos prokuratūra baigė tyrimą ir perdavė teismui bylą.

Anot vicemero Dainiaus Žiogelio, Savivaldybėje bandoma – ir, atrodo, sekasi – pašalinti vieno žmogaus nuomonę.

– Tai buvo paskutiniu metu įsigalėję. Daug kas administracijoje laukė vieno žmogaus nurodymo ir bandydavo dirbti pagal to žmogaus norus, – teigė vicemeras D. Žiogelis.

Anot jo, dabar yra komanda, norinti įsiklausyti ir išgirsti visas puses – kas ir ką sako. Vicemeras sakė pats stengiasi, kad įstaigų darbuotojai tarpusavyje pradėtų kalbėti – taip išsigrynintų problemos ir jas būtų galima pašalinti.


Tebejuntama žmonių baimė kalbėti

Savivaldybės administracijos direktorė Ligita Kuliešaitė sakė, jog norisi komandinio darbo, nes dabar visi truputėlį pabirę: išgryninamos funkcijos, kad nereikėtų kiekvienam sakyti, kas ką turi daryti, o žmonės patys eitų su pasiūlymais, drąsiai kalbėtų apie tai, kam nepritaria ir išsakytų nepritarimo motyvus.

Anot Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojos Vanetos Veršulytės , dar tebejuntama žmonių baimė kalbėti

.– Bet po truputėlį jau pavyksta išgirsti nuomones, poziciją, žmonės jau pradeda sakyti, kas galima, ko negalima ir kodėl, – pasakojo administracijos direktorė V. Veršulytė.


Žmogaus nuomonės nepakeisi

– Negi ir jūs dirbdamas vicemeru jautėte įtampą, baimę? – temainfo.lt teiravosi mero S. Obelevičiaus. – Mano atžvilgiu jis elgėsi pagarbiai.– Buvo buvo, mere, – įsiterpė V. Veršulytė.– Mano jau per didelė yra patirtis. Pamačiau, kad žmogaus nuomonės nepakeisi, aš ir nesistengiau to daryti. Matai kartais, kad daro nesąmonę, bet jo neįkalbėsi, beviltiška, – į repliką atsakė S. Obelevičius.

Meras teigė, neseniai jam tekę kalbėti su Seimo Antikorupcijos ir Etikos ir procedūrų komisijų nariu Andriumi Palioniu. Meras jam sakęs, kad buvęs meras dirbo policiniais metodais. A. Palionio teigimu, policija jau seniai taip nebedirba. 

– Kai dirbo komisaru Panevėžyje, Anykščiuose, jis iš tiesų buvo labai geras komisaras. Kontingentas toks buvo: pijokai, banditizmas, reketas – degino, šaudė… Jis užtat taip staigiai ir darė karjerą, nes tuo metu buvo kietas policijos komisaras. Labai kietas. Bet laikai pasikeitė. Štai ir mano partiečių gretose yra narių, buvusių kietų sąjūdiečių, kai reikėjo griauti, kritikuoti tarybų valdžią. Bet dabar kiti laikai: reikia kurti, statyti, – kalbėjo meras S. Obelevičius.


Sustojo Tilto gatvės projektas

– Nesakau, kad viskas buvo blogai. Anykščiai turi aukštesnę kartelę daugelyje sričių – kultūroje, regiono plėtroje, Europos Sąjungos projektais nužingsniuota į priekį. Kai kas sustojo, kai kas nesustojo… – kalbėjo vicemeras D. Žiogelis.

Sustojo Tilto gatvės projektas. Anot konferencijos organizatorių, tuometinio mero nuomone, buvo pasiūlyta per didelė projekto kaina, ir buvo liepta jį sustabdyti. Per tą laiką projekto vertė išaugo, ir nors dabar ji padidinta 0,5 mln. eurų, ir vis tiek nebepavyksta rasti rangovo: keturi šaukimai – nė vieno pasiūlymo.

– Projektas jau buvo pradėtas. Tuo metu buvo ir pinigų perteklius. Šis labai geras projektas jau būtų buvęs pabaigtas dar tada, kai Savivaldybės administracijos direktore buvo Vaneta Veršulytė, – sakė meras.

Ar spaudai pranešti apie STT apsilankymą?

Anykščių rajono vadovai žada būti atviri visuomenei, todėl – ir spaudai, teikti informaciją, toleruoti kritiką. Žurnalistai domėjosi, ar Savivaldybė bus tokia atvira ir praneš žiniasklaidai net apie Specialiųjų tyrimų tarnybos apsilankymą Savivaldybėje ar jos įstaigose.

– Buvo toks juokas. Ateinu į Savivaldybę, stovi prie tualeto kažkoks vyriokas. Sakau: „Sveikas gyvas“. Jis: „Sveikas“. Paskui žiūriu: jis vedasi merą. Tą pačią dieną apie 11 val. skambina iš BNS žurnalistai, klausia: „:Ar jūsų meras yra darbe?“ Sakau: „Nebuvo, bet jau atėjo. Tik dabar svečių turi“, – pasakojo S. Obelevičius, kaip iliustraciją, jog tuokart STT atstovai atvažiavo neįspėję ir pačios Savivaldybės, o spauda informuota ir be vietos politikų.


Blogas pavyzdys – neimti ir išvaryti

Praėjusią savaitę STT gausia sudėtimi lankėsi Anykščiuose: rengė seminarą „Pagrindiniai iššūkiai ir priemonės korupcijos rizikoms savivaldybėse suvaldyti“.– Šiaip labai geras seminaras. Retai, tiesa pasakius, tokių gerų ir būna. Šitiek metų esu savivaldoje, o sužinojau dalykų, kur reikia žinot iš tikrųjų. Skaidrumas eina septynmyliais žingsniais… Kas prieš kokių 15 metų buvo visiška norma, dabar – nebesuvokiami dalykai, – sakė S. Obelevičius.

Meras prisipažino nustebintas STT informacija, kad po medikų savivaldybės laikomos labiausiai korumpuota institucija; ypač trys – statybos, infrastruktūros ir viešųjų pirkimų skyriai. Jis sakė buvo keli atvejai, kai jam pačiam buvo siūlomas kyšis. Kartą ant voko buvo parašyta 20 tūkst. suma.

– Ką darėte? – susidomėjo visi.
 – Išvariau lauk. Bet dabar blogas pavyzdys neimti ir išvaryti. Ir iš tikrųjų: iš policijos per metus gaunama, berods, 150 pranešimų apie siūlomą kyšį, o iš savivaldybių apie tai yra buvę tik du pranešimai, – sakė meras.


Tiesiog kaip filmuose

– Ar reikės dalyvauti buvusio mero teisme? – temainfo.lt teiravosi S. Obelevičiaus.
– Ne. Man pasisekė: jokiuose pokalbiuose nedalyvavau. Ten buvo įtaisyta kamera. Direktorius buvo iškviestas apklausai. Sako: klausinėja, bet ką ten pasakoti – televizorius ir taip viską rodo, kas kabinete vyksta, – pasakojo meras.
– Struktūra, be abejo, yra stipri. Į mero kabinetą – dvejos durys: kažkas turėjo pro jas įeiti, sumontuoti kamerą. Kada, kaip atėjo. Tiesiog kaip filmuose, – kalbėjo susirinkusieji į spaudos konferenciją.


Rita Briedienė