Anykštietės knygų skirtukų kolekciją pildo ir jos bičiuliai

Anykštietės Skaivės Meškauskienės kolekcijoje – per 600 knygų skirtukų. Apie 100 jų, įdomių savo forma ir spalvomis, būdingų tik Anykščiams ir labai tautiškų, ji pateikė Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių bibliotekos parodai „Knygos anatomija“. Skaivė dirba šios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriuje, apie jos pomėgį žinojo kolegos, tad jie ir paskatino ją parodyti visuomenei savo kolekciją.

Dirbinėliai skaitomam knygos puslapiui paženklinti Lietuvoje tapo populiarūs suklestėjus knygų leidybai: prieš kelis dešimtmečius skaitytojui būdingas negeras pomėgis užlenkti knygos lapo kampą vis labiau atprantamas. Skirtukų pagaminama gerokai mažiau negu išleidžiama knygų, vis dėlto jų įvairovė labai didelė: juos siūlo leidyklos (Anykščių knygų mugėje galėjai įsigyti tik „Exlibris“ leidyklos knygų skirtuką), renginių ir švenčių organizatoriai, muziejai, parduotuvės, partijos…

Bibliotekininkė S.Meškaiskienė skirtukais susižavėjo prieš penkerius metus Vilniaus knygų mugėje. Šiandien jau tenka spręsti, kaip juos išsaugoti nuo laiko poveikio.

– Skirtukams saugoti ėmiau naudoti įmautes, persiūtas siuvamąja mašina. Tačiau turiu ir labai neįprastos formos skirtukų; jiems pritaikau vokus, dėžutes, – pasakojo kolekcininkė.

Skaivė Meškauskienė

Skaivės kolekciją pildo ir pažįstami, ir nepažįstami žmonės: sužinojęs jos pomėgį dažnas skirtuką jai parveža lauktuvių iš kelionės, kai kas jai atidavė savo lyg ir netyčia sukauptus rinkinius. Net Knygų mugėje bene 10 skirtukų kolekcininkei padovanojo Antano Baranausko vidurinės mokyklos mokytoja Nelė Rasalienė.

– Saugotą fotografės Onos Pajedaitės austą knygų skirtuką man padovanojo rašytojas Vygandas Račkaitis; ne tokią ir mažą mano kolekcijos dalį sudaro profesoriaus Osvaldo Janonio dovanoti skirtukai. Kuo daugiau žmonių sužino apie mano pomėgį, tuo daugiau skirtukų atkeliauja į kolekciją, – šypsojosi Skaivė.

Anot parodoje dalyvavusio profesoriaus O.Janonio, anksčiau ar vėliau kiekvienas kolekcininkas ima specializuotis savo pomėgyje: knygų skirtukų begalybė – visų jų nesurinksi.

– Galima rinkti atskirų šalių skirtukus. Neįtikėtino grožio Rusijos skirtukai; jie labai saviti, nacionaliniai, prabangūs, o ir brangūs. Kai kurie kainuoja iki 20 Lt, – pasakojo profesorius.

Bibliotekininkės Skaivės kolekcijoje Knygų skirtukai yra atkeliavę iš Norvegijos, Kipro, Samso salos, Turkijos…

Bibliotekos lankytojai sustoja prie jos kolekcijos stendo ir gėrisi.

 

temainfo.lt

Ritos Briedienės nuotraukos