Anykštėnų užtvankos dar negreitos perspektyvos

Uždaryta anykštėnų kavinukė „Bangelė”, nesikeičia ir šalia esanti Šventosios upės užtvanka. Vis dėlto gyvybės šioje upės atkarpoje esama.

„Bangelė” pakeitė savininkus, ir šiuo metu vyksta patalpų remontas: kavinukė klientus žada pakviesti atsinaujinusi ir gerokai pasikeitusi.

Užtvankos vandenys krenta įprastai, sakytum čia – jokių pasikeitimų.

Anykščių rajono savivaldybei kurį laiką nesisekė išnuomoti Anykščių užtvankos. Ją nuomojusi UAB „Ekohesas“ ne tik nestatė žadėtos elektrinės, bet ir nemokėjo nuomos mokesčio. Rajono taryba nusprendė vienašališkai nutraukti su bendrove nuomos sutartį – ieškota kito nuomininko.

Šiuo metu Šventosios užtvanką nuomoja šiauliečių UAB „Sontesa“, tačiau greitų pokyčių nesitikima ir šiandien.

Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis neseniai vėl susitiko su UAB „Sontesa“ vadovu.

– Nuomininkų planai – kitais metais pradėti hidroelektrinės statybą. Bet mes į tai žiūrime rezervuotai. Nėra taip paprasta. Labai kinta mūsų energetikų ir energetikos sistemos valdymo modeliai; keičiasi ir pagamintos elektros energijos kaina. Visa keičia ir investuotojų nuomonę. Priešprojektinė dokumentacija jau yra parengta; net buvo suderėti įkainiai už parduotą elektros energiją. Tačiau „Lesto ” tapo ESO, o Lietuva neturi elektros gamybos iš atsinaujinančių energijos šaltinių strategijos. Labai dėl to gaila, – temainfo.lt sakė meras.

Anykštėnus guodžia tai, kad rajonas neprasilenkia su energetine ir aplinkosaugine programa „20-20-20″, t. y. iki 2020 metų bent 20 proc. sumažinti CO2 emisijų išmetimą į aplinką ir 20 proc. padidinti energijos efektyvumą iš atsinaujinančių energijos šaltinių.

– Šią programą mes vykdome  natūraliai. Rajono pramonė taip stipriai pasikeitė, jog nieko nedarydami sutaupome reikiamą kiekį energijos. Neliko ir didžiulių kolūkių, sumažėjo elektros poreikis. O žaliosios energetikos šaltinių –biokuro elektrinė, renovacija ir energetikos ūkio modernizavimo priemonės viešuose pastatuose – skaičiuojame irgi ne tiek ir mažai, – sakė K.Tubis.

Ir nors hidroelektinės statyba dar neprasideda, anykštėnai džiaugiasi bent tuo, kad sugalvojo būdą, kaip pro užtvanką praleisti migruojančias žuvis.

– Kiek jau metų stovi ši užtvanka, ir niekam nekildavo mintis, kaip toms žuvims pagelbėti, – sakė rajono Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Saulius Rasalas.

Aplinkos ministerijos leidimu, kuriam laikui pakeliama užtvanka: pasikeitęs vandens lygis nestabdo žuvų migracijos neršto metu.

 

temainfo.lt

Pauliaus Briedžio nuotrauka