Anykštėnų Naujų vėjų bendruomenė naikino Sosnovskio barštį

Birželio 13 d. Anykščių naujų vėjų bendruomenė rinkosi į labai netradicinį renginį, pavadintą „Laisvės nuo barščių diena“. Kaip temainfo.lt sakė bendruomenės pirmininkas Juozas Kvedaras, buvo naikinamas agresyvusis augalas Sosnovskio barštis, išplitęs kairiajame Šventosios upės krante palei pėsčiųjų ir dviračių taką, Siauruko geležinkelio stoties link.

Apie šį augalą prirašyta labai nemažai, tačiau daroma nedaug, kad juo Lietuva atsikratytų.

– Anykščių krašte nėra didelių Sosnovskio barščio plotų. Palei Šventąją jų buvo pastebėjęs mūsų bendruomenės narys ekologas Rolandas Lančickas. Jo pamokyti išnaikinome apie 10 arų Sosnovskio barščio. Pajutome, koks iš tiesų nemalonus yra šio augalo kvapas; buvome įspėti ir apie tai, jog kenksmingas ir jo išskiriamas skystis. Darbą įveikėme sėkmingai, – pasakojo J.Kvedaras.

– Kaip šis augalas naikinamas? – klausėme jo.

– Sosnovskio barštį reikia nušienauti, kol jis nepražydo ir nepribarstė sėklų. Iškasėme nušienauto augalo šaknis, o tas, kurių neįmanoma buvo iškasti, gerokai sužalojome kastuvu – taip jis greičiau išsinaikins, – sakė bendruomenės pirmininkas.

Po tokio nelengvo ir atsakingo darbo anykštėnai vaišinosi ant laužo virtu skanėstu.

– Planavome išsivirti burokėlių sriubos, irgi vadinamos barščiais. Tačiau maisto ruošimo eigoje nutarėme virti daržovių košę su naminiu sviestuku bei šviežių burokėlių lapų ir rūgštynių salotomis; raikėme naminę krosnyje keptą duoną – tikra puota tikro, čia užauginto ir pagaminto maisto mylėtojams – pasakojo J.Kvedaras.

Į Naujų vėjų bendruomenę anykštėnai susibūrė beveik prieš metus, o šių metų balandį ją oficialiai įregistravo. Bendruomenė šiai dienai jungia 10 narių, kurie savo veiklomis ketina skatinti pilietinės visuomenės tobulėjimą, prisidėti prie savivaldos plėtros Anykščių mieste ir rajone, rengti ir įgyvendinti įvairiausio lygmens projektus, padėsiančius vystyti Anykščių ekonominį, socialinį ir kultūrinį klestėjimą; palaikyti gyventojų gerąsias iniciatyvas, ugdyti bendruomenės lyderius, vystyti ir skatinti visų rūšių sportą, stiprinti žmonių sveikatą, propaguoti sveiką gyvenimo būdą… Tai jauna bendruomenė, jos amžiaus vidurkis siekia apie 30 metų.

Anot J.Kvedaro, kiekvieną savaitę sulaukiama vis naujų žmonių, norinčių tapti Naujų vėjų bendruomenės nariais.

Tik sutapimas, kad Nauji vėjai susibūrė kartu su baigiama formuoti miestų VVG veiklos strategija, tačiau jie jau pasirengę įsijungti ir į šio projekto veiklą. Gegužės 9 d. anykštėnų „ Nauji vėjai“ buvo pakviesti į Seime surengtą apskritojo stalo diskusiją „Bendruomenės ir savivalda“ ir su biržiečių bendruomene „Biržai – mūsų namai“ bei kupiškėnų „Mano Kupiškis“ pasirašė Trišalę bendradarbiavimo sutartį.

 

– Bendradarbiavimas visada atneša geresnių ir didesnių rezultatų, – sakė J.Kvedaras.

Vis dėlto anykštėnų sprendimą jungtis į bendruomenę paskatino noras bendrauti, ir naujų, miestui skirtų projektų idėjos.

temainfo.lt
Rūtos Miškinytės ir Rolando Lančicko nuotraukos