Anykštėnai skelbia dar vieną festivalį

Ilgiausiomis vasaros dienomis ir šviesiausiomis naktimis – birželio 20–24 d. – gamtos mylėtojai rinksis Anykščiuose: čia pirmą kartą Lietuvoje vyks tarptautinis miško festivalis.  Jo iniciatoriai žada sukurti jaukią erdvę  pasidžiaugti mišku, pasigilinti į savo santykį su juo ir kviečia pasitarti, kaip miškus išsaugoti, kad jais mėgautis galėtų ir ateities kartos.

Festivalio dalyviai keliaus žvėrių takais, kalbėsis apie medžių gyvenimą ir miškų ateitį, išbandys miško edukacijas, žiūrės užburiančius festivalio filmus, klausysis gyvos muzikos bei šoks iki aušros Rasų šventėje.

Vienas įdomiausių renginio svečių – dr. Qing Li, į Anykščių miško festivalį atskrisiantis net iš Tokijo. Dr. Li yra Japonijos miško medicinos asociacijos prezidentas ir jau 30 metų tiria miško poveikį žmogaus sveikatai. Festivalio dalyvius jis supažindins su japoniškąja miško terapija Šinrin-joku. Japonijos miškuose ir parkuose veikia šios terapijos centrai, ir ši sveikatinimosi tradicija, propaguojama Japonijos vyriausybės, sparčiai populiarėja visame pasaulyje. Naujausia Dr. Li knyga „Šinrin-joku: panirimo į mišką menas ir mokslas – kaip medžiai padės jums rasti sveikatą ir laimę”, į lietuvių kalba dar neišversta, bet jos įžvalgos šiuo metu yra aktyviai aptarinėjamos įtakingiausios pasaulinės spaudos puslapiuose. „Miško terapija jau2017-aisiais buvo paskelbta viena iš dešimties svarbiausių pasaulinių SPA tendencijų”, – sako Dovilė Navickienė, festivalio rėmėjo „SPA Vilnius” marketingo vadovė. “Šalyse, kuriose miškas yra labiau egzotika nei įprastas reiškinys, miško terapija yra vertinama kaip itin prabangi ir išskirtinė paslauga. O mes Lietuvoje turėdami nuostabius miškus dažnai šio turto nevertiname arba vertiname kaip savaime suprantamą dalyką“, – teigia ji.

Pagrindinė festivalio stovykla įsikurs miško pievoje tarp Šventosios upės ir Puntuko akmens. Ten birželio 20-ąją Miško festivalis prasidės Antano Baranausko poemos „Anykščių šilelis” 160-ojo gimtadienio švente – tarmišku poemos skaitymu bei žygiu po apdainuotąjį šilelį.

Ketvirtadienį stovykloje bus darbo diena: virs Miško forumo dirbtuvės ir diskusijos, kaip kurti ir išsaugoti miestų žalias erdves bei užtikrinti, kad Baltijos šalių miškai netaptų medžių plantacijomis. Dalyvaus antropologė J. Lavrinec ir advokatas S. Dambrauskas,  savo patirtimi ir sėkmingais pavyzdžiais dalinsis aplinkosaugininkai iš Estijos bei Anglijos.

Nykstančių Lietuvos sengirių balsas Mindaugas Survila forume pateiks savo miško fondo idėją, o medžių medžiotojas Rob McBride pasidalins, kaip sukurti sėkmingą medžių išsaugojimo akciją. Kol vieni dirbs, kiti žais ar keliaus baidarėmis Šventosios upe. O vakare festivalio svečiai pasiners į miško gyvenimo paslaptis: programoje – filmas „Sengirė”, pokalbis su gamtos fotografu Mariumi Čepuliu, vokiečių miškininko Peterio Wohllebeno knygų „Paslaptingas medžių gyvenimas” bei „Kaip gyvūnai jaučia ir supranta pasaulį” aptarimas.

Penktadienis bus skirtas japoniškai miško terapijai, švietimui, patyrimams ir menui. Po Širin-joku seminaro ir kūrybiškų užsiėmimų su eiguliu ir miško stovyklų rengėjais festivalio dalyviai galės mėgautis poezija ir laumišku Sen Svajos koncertu. O naktinė Jessicos Oreck filmo „Raganos sutriuškinimas” premjera nugramzdins žiūrovus į laukines Rytų Europos sielos gelmes.

Šeštadienį–sekmadienį festivalis iš Anykščių šilelio persikels į Inkūnų kaimą Šimonių girioje, kur susirinkusieji kartu kurs suneštinę Rasų šventę ir praleis trumpiausią metų naktį, dalinsis bendromis vaišėmis, šoks, dainuos ir maudysis Šventosios upėje.

„Simboliška, kad šis festivalis prasidės Anykščių šilelyje, aprašytame A. Baranausko poemoje, kuriai šiemet sukanka 160 metų, ir baigsis Šimonių girioje, kurioje poetas, greičiausiai, ir eiliavo šią poemą, nes pačiame Anykščių šilelyje rašytojo gyvenimo laikotarpiu tebuvo likę kalnai kelmuoti ir pakalnės nuplikę”, – sako festivalio iniciatoriai. “Prabėgus pusantram šimtmečiui Anykščių šilelis vėl žaliuoja, o žmonės jame ilsisi bei vaikšto medžių viršūnėmis, ir tai teikia viltį, kad, nepaisant savo padarytų klaidų, mes išsaugosime miškus ateities kartoms, jei atliepsime ne tik į savo poreikį iš miško pasipelnyti, bet pažvelgsime giliau ir įvertinsime, kad miškas yra daug daugiau nei mediena,  kad patys tebesame iš miškų kilę žmonės, kurie iš jo semiasi sveikatos, ramybės bei peno vaizduotei, kad miškai suteikia mums atgaivą, prieglobstį ir erdvę, kurioje mes dar galime sulėtinti tempą, ištrūkti iš technologijų gniaužtų, pailsėti ir nuoširdžiai, betarpiškai pabūti vieniems su kitais.”

Anykščių miško festivalis – bendruomeniškas susibūrimas, todėl jo iniciatoriai ragina ne bilietą įsigyti, bet kviečia prisidėti kuriant šventę ir vystant diskusijas – siūloma visiems tapti šventės šeimininkais. Renginys bus toks, kokį jį sukurs visi susirinkusieji. Prisijungti galima bet kurią festivalio dieną ar į atskirus festivalio renginius. Norintieji festivalio metu apsistoti miške galės stovyklauti Anykščių regioninio parko stovyklavietėse, kitiems siūloma likti mieste.

Anykščių miško festivalis kviečia kurti šventę be šiukšlių ir išvengti renginiams būdingų plastiko kalnų, dalyviai skatinami atsivežti daugkartinio naudojimo indų – dubenėlį, puodelį, stalo įrankių. Pagrindinėje festivalio stovykloje maitins „Sveikoninė,” o Šimonių girioje visi kviečiami jungtis prie suneštinio stalo.

Daugiau informacijos apie renginį:

https://www.facebook.com/events/889079024597408/

 

Renginio organizatoriai – Anykščių Jurzdiko bendruomenė.