Anykštėnai paskelbė Vorutos pilies statybos pradžią

[gallery_box]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/09/2016_vorutos_pilis_0928_1.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/09/2016_vorutos_pilis_0928_2.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/09/2016_vorutos_pilis_0928_3.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/09/2016_vorutos_pilis_0928_4.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/09/2016_vorutos_pilis_0928_5.jpg” descr=”” title=””]
[gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2016/09/2016_vorutos_pilis_0928_6.jpg” descr=”” title=””]
[/gallery_box]

Rugsėjo 27 d. anykštėnai paskelbė Vorutos pilies statybos pradžią. Viskas ir tradiciška, ir simboliška: pasirašyta medinės pilies statybų pradžią skelbianti Deklaracija, įdėta ji į plieno kapsulę, o ši – į medinį išskaptuotą rąstą ir palaidota Šeimyniškėlių piliakalnio žemėje. Gal po daugelio metų vėl kažkas kasinės šį piliakalnį ir ras anykštėnų raštą, kuriame skelbiama:

„Atsižvelgdami į istorinius šaltinius apie XIII –XIV amžiuje Lietuvoje stovėjusias medines pilis, Šeimyniškėlių atcheologinių tyrinėjimų rezultatus ir nenuilstančių Anykščių krašto šviesuolių siekį įamžinti mūsų istorines šaknis, iškilmingai pareiškiame, kad beveik 20 metų trukusios pastangos iš užmarštyje paskandintos praeities prikelti mūsų ainių gyvenimą ant Šeimyniškėlių piliakalnio, šiandien pildosi. 2016 metų rugsėjo 27 dieną į istorinę Anykščių žemę įkasama Vorutos pilies statybų pradžios sija. Tikimės, kad autentiškoje aplinkoje stovėsianti medinė pilis ilgus amžius išliks gyvosios Lietuvos istorijos pažinimo mokykla, patriotizmą ugdančiu turizmo objektu, mūsų krašto istorinės atminties puoselėtoja ir saugotoja.“

Sena Šeimyniškėlių piliakalnio pilies statybos istorija įgauna tikrumo – juk per tą laiką trys tokios deklaracijos pasirašytos.

Kaip pasakoja anyksciai.lt, pirmoji Deklaracija apie Vorutos pilies statybą buvo skelbiama 1999 m. Ją pasirašė Anykščių rajono savivaldybės, Kultūros ir Aplinkos ministerijų, Valstybinės paminklosaugos komisijos, Archeologijos draugijos ir Pasaulio anykštėnų bendrijos atstovai.

2004 m. dalyvaujant Lietuvos Respublikos Prezidentui Valdui Adamkui Anykščių rajono savivaldybės tarybos ir Pasaulio Anykštėnų bendrijos tarybos narių buvo pasirašyta antra Deklaracija, įprasminusi Anykščių rajono strateginiame plane numatytą tikslą – statyti medinę pilį.

Tad į kapsulę dar buvo įdėtos dvi monetos – 1999 m. pasirašytos deklaracijos datą žyminti moneta ir 2016-uosius simbolizuojantis euras – ir gabalėlis senosios paties rąsto, Šeimyniškėlių piliakalnyje iškasto doc. dr. Gintauto Zabielos.

Dokumentą, skirtą ateities kartoms, pasirašė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis, Lietuvos kultūros viceministras Arnas Neverauskas, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos atstovai, doc. dr. G.Zabiela, Pasaulio anykštėnų bendrijos nariai, 1999 ir 2004 metais medinės pilies statybų deklaracijas pasirašę merai, Anykščių rajono tarybos nariai, krašto muziejininkai, kiti Anykščių rajono šviesuoliai.

Sakralumo kupiname renginyje dalyvavo ir Kupiškio UAB „Povilo Gurklio firma“ atstovai. Būtent jiems teko garbė ir atsakomybė statyti Vorutos pilį.

 

Saulius Buivydas

Autoriaus nuotraukos