Anykštėnai nesiliauja gražinti ir puošti savo miestą

 

Laimėjo konkursą

Kaip jau rašė temainfo.lt, Anykščių rajono savivaldybės administracija planuoja sutvarkyti Anykščių dalį dešiniajame Šventosios krante, greta autobusų stoties. Praėjusių metų lapkritį buvo paskelbtas konkursas. Buvo vertinami septyni projektiniai pasiūlymai. Pagrindiniai vertinimo kriterijai – urbanistika, architektūra, nekilnojamo kultūros paveldo apsauga, konstruktyvinio sprendimo racionalumas, kraštovaizdžio ir želdinių formavimas.

Konkursą nugalėjo Jungtinės veiklos UAB „Metro architektūra“, UAB „TM projektai“, projekto autoriai Julius Biliūnas, Tautvilė Džiugytė, Algimantas Mačiulis ir Paulius Kisielis.

 

Koncepcija
Architektų tikslas – sukurti patrauklią, reprezentacinę viešųjų erdvių ir šiuolaikinės architektūros sintezę, suteikti miesto vartams atpažįstamą charakterį, pabrėžiantį visuomeninę, kultūrinę funkciją. Anykščių miesto viešųjų erdvių sistemai skiriama prioritetinė funkcija, ji projektuojama įvertinant esamus vizualinius ryšius, pėsčiųjų ir automobilių srautus, teritorijoje esančius ir su ja besiribojančius istorinius objektus.

 

Erdvinė kompozicija

Kaip skelbia metroarchitektura.lt, Anykščių miestui yra svarbus kultūrinis, literatūrinis palikimas, projekte naudojamos literatūrinės metaforos, šviestuvai imituoja šilą, kartu su reljefo peraukštėjimais ir projektuojamais želdynais. Tokiu principu formuojama teritorijos kompozicinė ašis, jungianti A.Baranausko klėtelę ir Šventosios upės pakrantę. Naujai projektuojamus ir rekonstruojamus esamus statinius apjungia kompozicinė ašis į ją orientuojant pagrindinius įėjimus, judėjimo srautus ir lankomus objektus.

 

Apšvietimas ir mažoji architektūra

Apšvietimas yra vienas pagrindinių elementų, formuojančių nagrinėjamos teritorijos atpažįstamumą.

Šviestuvų kompozicijoms ir naujai projektuojamai architektūrai būdingas vienijantis motyvas, pabrėžiantis teritorijos vientisumą. Tai gamtinis motyvas, interpretuojantis šilą. Nevienodas šviestuvų grupavimas kuria ažūrišką foną naujai projektuojamiems pastatams, neužgožia jų, o pabrėžia bendrą koncepciją.

Šviestuvo kamienas gaminamas iš milteliniu būdu dažyto metalinio vamzdžio. Šviečianti dalis gaminama iš smūgiams atsparaus matinio organinio stiklo. Apšvietimas – LED. Šviestuvų dizainas ir mažoji architektūra kuriami išskirtinai šiam objektui.

 

Vizualiniai ryšiai

Teritorija išvaloma nuo menkavertės augmenijos išsaugant tik vertingus medžius, siekiant pabrėžti analizuojamos teritorijos tradicinę medinę architektūrą ir naujai formuojamą viešąją erdvę. Iš teritorijos siekiama atverti vaizdą į miestą ir upę. Ant infocentro stogo suprojektuota apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria analizuojama teritorija ir Anykščių miesto panorama.

 

Parengta pagal metroarchitektura.lt