Anykščių senamiestyje – pirmasis knygų namelis

 

Anykščių miesto šventės ir Pasaulio anykštėnų 8-ojo suvažiavimo „Po gimtinės laja“ dienomis Anykščių senamiestyje anykštėnams atsiveria pirmasis knygų namelis. A.Baranausko ir A.Vienuolio-Žukausko memorialinis muziejus jį įrengė rašytojos Bronės Buivydaitės sodyboje – ten, kur daugiau nei šimtą metų jaučiamas gyvasis ryšys su knyga.

Knygų namelių idėja dar visai neseniai, mažiau nei prieš dešimtmetį, gimė Amerikoje ir jau spėjo paplisti po pasaulį – dabar jų veikia apie 25 tūkstančius. Pirmasis Lietuvoje knygų namelis atvertas Vilniuje prieš ketverius metus.

Pirmąsias knygas į namelį atnešė idėjos autorius Anykščių vikaras kun. Nerijus Papirtis.

Dažnai nepanašūs savo forma šie nameliai – tai po atviru dangumi pastatytos bibliotekos, kuriose galima rasti įvairių knygų. Skirtingai nuo įprastų bibliotekų, knygų nameliuose mėgstamomis knygomis dalijasi patys skaitytojai: palieka savo knygą kitiems ir išsirenka kitą, kurią norėtų perskaityti. Toks dalijimasis knygomis skatina bendruomeniškumą ir prisideda prie švietėjiškos veiklos – knygas nemokamai gali skaityti kiekvienas.

Idėją ir Anykščiuose atverti knygų namelį Muziejui pasiūlė Anykščių Šv. Mato parapijos vikaras Nerijus Papirtis. Vieta šiam nameliui buvo parinkta ten, kur miesto gyventojams patogiausia užsukti ir išsirinkti ar palikti knygą, – senamiestyje priešais bažnyčią, Bronės Buivydaitės sodybos kiemelyje. Kol kas tai – tik mažas medinis namukas, bet netrukus jis bus dekoruotas, pasipuoš ir iškabėle. Jame galės tilpti iki 40-50 knygų.

Pirmasis knygų rinkinys, čia jau pasitinkantis skaitytojus, bus pažymėtas, kad tai – Anykščių parapijos ir Muziejaus dovanos Bronės Buivydaitės knygų nameliui. Knygą „Šventas menas numirti: kaip pasaulio religijos supranta mirtį“ į namelį atnešęs kun. N.Papirtis ant jos užrašė: „Ši knyga – dovana Anykščių knygų nameliui. Ačiū, kad skaitote ir grąžinate!“

Muziejus ir parapija kaip idėjos partneriai įsipareigojo globoti ir populiarinti knygų namelį, skatinti anykštėnus vis stabtelti ir peržvelgti ten besikaupiančias knygas – o gal parūps kurią nors perskaityti.

O anykštėnams, nusprendusiems palikti savo knygų šioje atvirojoje bibliotekėlėje, siūloma jas irgi paženklinti įrašais kaip asmeninę dovaną B.Buivydaitės knygų nameliui. Taip leidiniai niekuomet nebus supainioti su kitomis asmeninių bibliotekų knygomis, perskaityti grįš į savo pastogę B.Buivydaitės sodyboje.

 

A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus inform.