Kapelai „Grieža“ – „Aukso paukštė“
Kovo 9 d. į tradicinę respublikinę kapelų šventę „Gaida“ Anykščių kultūros centras pakvietė 22 kartą. Šįkart pasivaržyti atvyko šešios kapelos: geriausią rinko pilnutėlė salė. Žiūrovų gausa nestebino tik pačių anykštėnų…
Šventė buvo paženklinta įvykiu: Anykščių kultūros centro liaudiškos muzikos kapelą „Grieža“ ir jos vadovą Kęstutį Grigaliūną Lietuvos nacionalinis kultūros centras ir Pasaulio lietuvių dainų šventės fondas įvertino nominacija „Geriausias liaudiškos muzikos ansamblis ir vadovas 2018“. Tad kapelų šventė „Gaida“ ir tapo gera proga pažymėti šį anykštėnų laimėjimą.
Iš Vilniaus atvyko nacionalinio kultūros centro Etninio kultūros skyriaus Folkloro poskyrio vadovas, instrumentinio folkloro specialistas Arūnas Lunys. Į sceną pakviestas jis kalbėjo:
– Lunio širdis džiaugiasi, kad jūs renkate paukštes. Anykščiai ne tik „Anykščių vynu“ garsūs, bet ir „Aukso paukščių“…
– Ferma, – įsiterpė renginio vedėjas, Anykščių kultūros centro teatro režisierius Jonas Buziliauskas.
– Gausa, – toliau kalbėjo svečias, priminęs, kad tai – jau šeštas mėgėjų meno „Oskaras“ Anykščiams, įteikęs „Griežos“ vadovui K. Grigaliūnui „Aukso paukštės“ statulėlę ir ją lydinčiuosius raštus.
Penki renginio vedėjai
Nuo pat kapelų šventės pradžios iki pabaigos scenoje vyko intriga. Renginio vedėjas J. Buziliauskas kreipėsi į visus:
– Ar žinote „navyną“? Su žmona nebegyvenu.
Salė prajuko, pagauta nuotaikos ėmė ploti.
– Ką čia plojat? Gerai ar blogai – nebesuprantu, – toliau vaidino J. Buziliauskas.
„Žmona“ – dar viena renginio vedėja, Troškūnų vaikų ir jaunimo teatro „Mes“ režisierė Jolanta Pupkienė, kaip ir bet kuri kita moteris jos vietoje, buvo įsižeidusi ir priekabi: „Ko parėjai? Kur išėjai, ten ir būk per šventę!“
– Ar pasakė seniūnas, kas šventę remia? – kėlė ji balsą.
– Sakė, bet pamiršau… – nesusireikšmino atsakymu J. Buziliauskas, ir salė vėl prajuko.
„Žmona“ pati vardino rėmėjus: „Ažuožerių sodai“ ir Jonas Janišius, Ligitos ir Algio Bukauskų ūkis, UAB „Anykščių energetinė statyba“ ir jos vadovas Teodotas Bitinas.
Kita J. Buziliausko naujiena buvo ta, kad jis dabar gyvena pas kaimynę Editą.
Trečios renginio vedėjos Editos, nė neketinusios svetimavyriauti, o tik šiaip leidusios kaimynui pagyventi kitame savo namo gale, tikras vardas irgi Edita: ji Anykščių kultūros centro teatro aktorė Edita Ražanienė – tikrovė pynėsi su vaidyba ir kėlė juoką.
Atvažiavo du anūkai, teatro „Mes“ aktoriai, ir renginį jau vedė penkiene: pertraukėlėmis tarp kapelų dainų ir muzikavimo vystėsi gyvenimiška intriga, kartkartėmis pačios situacijos juokingai suimprovizuota – žiūrovai negailėjo plojimų!
Ši respublikinė kapelų šventė „Gaida“, šios anykštėniškos varžytuvės – viena mėgstamiausių rajono švenčių. Ji surenka pilnutėlę salę žmonių, trunka apie keturias valandas ir neprailgsta.
Kas – dažni svečiai, kas – pirmą kartą
Keturios kapelos iš šešių Anykščių „Gaidoje“ rungėsi pirmą kartą.
Varžytuves pradėjo čia dar niekada nebuvusi Šakių rajono Zyplių dvaro kapela, vadovaujama pedagogų tėvo Remigijaus Poderio ir jo dukros Rimantos Poderytės. Kapela, skaičiuojanti jau gerą dešimtmetį, yra mėgiama savo lyriškomis dainomis, šiltai sutikta ir anykštėnų.
J. Buziliauskas pasitiko Mažeikių rajono Tirkšlių kultūros centro kapelą „Subatvakaris“.
– Panašus, – pasakė jis kapelos vadovui Antanui Erlickui, prieš gerą 30-metį ir įkūrusiam „Subatvakarį“.
Žemaičiai ragino anykštėnus susikabinti už „rankenų“ ir pasiūbuoti. Pakui dar kartą paragino ir klausė:
– Gal jūs nežinot, kas yra rankenos?
2019-ieji – Žemaitijos metai. Tad viena daina buvo žemaitiška, sulaukusi, deja, mažiausiai plojimų.
– Ar nepatiko, ar nesupratot? – klausė kapelos vadovas.
A. Erlickas – rašytojo, poeto, publicisto, dainininko Juozo Erlicko brolis.
– Mūsiškis ne toks mažakalbis kaip jo brolis, užtat labai griežtas: jokio vėlavimo, jokio repeticijų praleidinėjimo. Bet kur benuvažiuotume, tampame žinomi: mūsų vadovą pažįsta, atpažįsta, ir jis pats turi nepaprastai daug pažinčių. Tik dėl to mums ne kažkas – vis tiek turime daug repetuoti, kad būtume pakviesti į anykštėnų „Gaidos“ šventę, – pasakojo „Subatvakario“ vokalistė Rita Intienė.
Pilnutėlė salė negailėjo plojimų kapelų šventės „Gaida“ naujokei, azartiškai Papilės kultūros centro stilizuotos muzikos kapelai „Liepa“ ir jos vadovui Laimučiui Čeludžiui.
Birštono kultūros centro liaudiškos muzikos kapela „Lendrūnas” ir jos vadovas Algimantas Jazbutis Anykščių „Gaidoje“ dalyvauja jau nebe pirmą kartą ir žavi profesionalumu. Žaisminga konferansjė pedagogė Nijolė Juozaitienė birštoniečių koncertui suteikė naujų spalvų, gerų emocijų. „Lendrūnas” irgi yra pelnęs „Aukso paukštę“. Net buvo spėlionių – birštoniečiai ar kėdainiškiai laimės pagrindinį prizą.
Žiūrovų prizas – „Vilainiams“
Pagrindinį prizą laimėjusi Kėdainių kultūros centro kapela „Vilainiai“, prieš savaitę atšventusi 45-metį, anykštėnų „Gaidoje“ dalyvavo pirmą kartą. Kapelą įkūrė ir iki šiol jai vadovauja kompozitorius Antanas Mikalauskas, Kėdainių krašto kultūros premijos laureatas (2002 m.), pernai apdovanotas Kėdainių rajono savivaldybės Garbės ženklu „Už nuopelnus“.
Anykštėnus papirko vokalistės Sandra Imenavičienė ir Daiva Staškuvienė, moksleivė fleitininkė Aistė Būgaitė…
– Kontrabosu kapeloje groja Aistės tėtis Romualdas Bugas. Grojo ir sesė Augustė – tapo studentė, išvažiavo, – pasakojo kartu su kolektyvu atvykusi Onutė Mikalauskienė, kaip ji pati temainfo.lt sakė, vienintelio Lietuvoje nerenovuoto Kėdainių kultūros centro direktorė.
„Vilainių“ fenomenas – profesionalus trimitininkas Vladas Navickas, gyvenantis ir repetuojantis Palangoje, nepraleidžiantis „Vilainių“ koncertų, kapelų švenčių; jis ir į Anykščius iš Palangos atkeliavo.
Kapeloje šiuo metu 13 narių. Kolektyvas turtingas dainų rinkiniais „Per rudeniu žydinčią pievą“ (2010 m.), „Mūsų kelias“, beje, pastarasis išleistas kartu su šiųmetės „Gaidos“ dalyvės Zyplių liaudiškos muzikos kapelos vadovu R. Poderiu (2012 m.). Jie abu ir Užvenčio vokalinio kvarteto „Kun saka“ vadovas Jonas Juozapavičius yra išleidę kapelų ir ansamblių dainų knygą „Užgauta širdies styga“ (2017 m.).
„Dzūkai, aukštaičiai, žemaičiai, sūduviai – visi mes lietuviai“, – kapelos „Vilainiai“ koncertinėje programoje skambėjo daina „Neištremkit Lietuvos“.
Dėkojo už A. Baranausko pasauliešiškas giesmes
– Ar tikėjotės žiūrovų prizo? – teiravomės kėdainiškių.
Nesitikėjo. Manė, jis atiteks Tauragės „Jūrai“, mat labai šiltai tauragiškius priėmė anykštėnai. Ir ne tik todėl, kad kapelos vadovas Saulius Bernotas – Anykščių kultūros centro respublikinės kapelų šventės „Gaida“ koordinatorės, folkloro ansamblio „Valaukis“ Reginos Stumburienės brolis, kad Tauragės kapela „Gaidoje“ dalyvauja jau daug kartų, bet ir už tai, kad „Jūros“ vadovas labai gražiai papasakojo apie „Valaukį“. 2018-ųjų spalį Tauragės bažnyčioje Anykščių folkloro ansamblis suvaidino Antano Baranausko ir Antano Vienuolio-Žukausko muziejaus statytą spektaklį.
– Po bažnyčią vaikštinėjo kunigas Antanas Baranauskas, o „Valaukis“ giedojo pasaulietiškas jo giesmes, – pasakojo vadovas.
Ir vietos spauda atspindi, kokį gražų įspūdį tuokart sukūrė anykštėnai tauragiškiams.
„Tegu klesti Anykščiai, tegu lanko jus kaimynai ir svečiai!“ – dainavo kapela „Jūra“ šventėje „Gaida“.
„Ačiū, kad dainuojate Lietuvą!“
Žiūrovų prizą Kėdainių kapelai „Vilainiai“ įteikė Anykščių vicemeras, šiuo metu laikinai einantis mero pareigas, Sigutis Obelevičius. Kapelų šventės „Gaida“ dalyvius sveikino Seimo narys Antanas Baura.
– Ačiū, kad dainuojate Lietuvą! – kapeloms dėkojo Anykščių kultūros centro direktorė Dijana Petrokaitė.
O jau tada sustojo visi – „Grieža“, Zyplių dvaro kapela, „Subatvakaris, „Vilainiai“, „Jūra“, „Lendrūnas“, „Liepa“ – bendrai kapelai. Jai dirigavo „Aukso paukšte“ apdovanotas K. Grigaliūnas.
Rita Briedienė
Emilijos Briedytės nuotraukos
Užsk. nr. A19-07