Anykščių rajono meras pusryčiavo su žurnalistais

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos išvakarėse Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis žurnalistus pakvietė pusryčių.

Anykščių rajono vadovai turi seną tradiciją šia proga organizuoti spaudos konferenciją, pasveikinti žurnalistus. Tačiau pirmą kartą Mero pusryčių jie buvo pakviesti į gamtą, šįkart – į terasėlę prie pėsčiųjų ir dviratininkų tako, kairiajame Šventosios upės krante, netoli buvusios kavinės „Bangelė”. Stalą dengė Anykščių rajono savivaldybės specialistė ryšiams su visuomene Adelė Aglinskaitė. Mero pusryčiai prasidėjo 9.30 val. Vaišes – dviejų rūšių eklerius su lašiša ir tuno salotomis – ruošė picerija „Jara Jums”. Be to, žurnalistai dar buvo vaišinami saldžiais kepiniais, vaisiais ir Anykščių savivaldybės firminiais saldainiais. Terasėlė, kurią anykštėnai naudoja kameriniams renginiams, netrukus pakvipo kava…

Papuryčiauti kartu su Anykščių rajono valdžia atvyko popierinių ir internetinių laikraščių – „Šilelio”, „Anykštos”, „Nykščių” ir „temainfo.lt” atstovai.

Meras, jo patarėjas Kęstutis Indriūnas ir Savivaldybės administracijos direktorės pavaduotojas Saulius Rasalas į susitikimą su spauda atvažiavo dviračiais. Siauras direktorės Vanetos Veršulytės sijonukas šįkart neleido jai pasinaudoti tokia transporto priemone, nors ir ji, ir visi Anykščių rajono savivaldybės valdininkai ar eiliniai anykštėnai dviračių taką pamėgo nuo pat jo pastatymo. A.Aglinskaitė gali smulkmeniškai nupasakoti tako dangos charakteristiką: iki tilto – daugiau asfalto ir trinkelių, už užtvankos prasideda medinis takas…

– Pavasarį Šventoji vietomis patvinsta. Užliejamose vandeniu vietose medinis takas imtų nykti, todėl tokio jo nedaug ir tėra – tik tose vietose, kurių niekada nesiekia upės vanduo, – pasakojo specialistė ryšiams su visuomene, mėgstanti šiuo taku važinėti dviračiu.

Anot mero, praėjusią savaitę šis pėsčiųjų ir dviračių takas maždaug 4 km pratęstas nuo SPA centro iki Puntuko.

Prieš ketverius metus įgyvendintas puikus pėsčiųjų ir dviratininkų tako projektas skatina ir privačias iniciatyvas: šalia jo įsikūrusi kavinukė, dviračių nuomos punktas, „Nuotykių slėnis”. Prie Lajų tako formuojamas 10 a sklypas; aukciono būdu jis bus išnuomotas verslui. Rajono Taryba jau yra priėmusi sprendimą – čia nebus prekiaujama alkoholiniais gėrimais. Betgi nebus čia ir kioskų ar turgaus: verslininkui, mokėsiančiam per 1000 Eur sklypo nuomą mėnesiui, neteks išgyventi prekybinės konkurencijos.

Mero pusryčiams pasirinkta jauki Anykščių vieta, didžiulių medžių šelėlyje. Pats meras patogiai – kaip, beje, ir žurnalistai – įsitaisęs ant odinio „pufo”, atsakinėjo į klausimus.
Apšnekėta Anykščių ligoninė: Akušerinis skyrius išliks, nors Regioninės plėtros taryboje ir teko dėl to pasipešti.

Vorutos pilis bus: meras net papasakojo, kuo senovės lietuviai impregnuodavo rąstus. Žurnalistai klausė, ar negalėtų ir dabar tokio antiseptiko – arklių šlapimo – naudoti, jai net po žeme rąstai gerai išsilaikydavo.

– Galima, bet ar verta? – nusijuokė meras.

Vis dėlto pilyje nebus jokios civilizacijos. O jei ji neišvengiama – signalizacija, elektros instaliacija, – viskas turės būti paslėpta po imituotos autentikos detalėmis.
Kaip anykštėnai įveiklins pilį, meras nesakė: tai dar kol kas idėjinė paslaptis, ir per anksti ją būtų išnešioti po pasaulį; prasitarta tik apie tai, kad pilis nebus tik muziejinis dalykas.
Anykščių rajono vadovas K.Tubis trumpai apžvelgė ir susitikimą su Šventosios upės užtvankos nuomininku UAB „Sontesa“. Nuomininkų planai jau kitais metais pradėti hidroelektrinės statybas.
Anykštėnai džiaugiasi šiemet pirmą kartą pro užtvanką praleidę žuvis.

– Kiek metų jau stovi ši užtvanka, ir niekam nekildavo mintis, kaip toms žuvims pagelbėti. Gavę aplinkos ministerijos leidimą nuleistiŠventosios vandenį… – sakė administracijos direktoriaus pavaduotojas.

Šnekėta ir apie spaudą. Ar daug jos perskaito Anykščių rajono meras?
– Skaitau priešokiais. Žinau, kaip daroma Prezidentūroje, Vidaus reikalų ministerijoje, Policijos departamente – vykdomas spaudos monitoringas: sekama, kas parašyta, kaip į tai reaguoja visuomenė ir t.t. Mes to nedarome: nėra nei tokių resursų, nei būtinumo. Jei yra kokia problema, mes į ją reaguojame, bet nuolatinė rajono spaudos stebėsena nereikalinga.
Koks mėgstamiausias mero laikraštis?

– Vietinius portalus perskaitau kiekvieną dieną. Paskaitau ir laikraščius. Rajoninius – būtinai. Mėgstu „Lietuvos rytą”, „Lietuvos žinias”. Nepraleidžiu rašinių apie Anykščius, Utenos apskritį, kitų savivaldybių pasiekimus. Skaitau „Savivaldybės žinias”.

O kiek meras prenumeruojate laikraščių?

– Asmeniškai neprenumeruoju. Perskaitau Savivaldybės užsakytus laikraščius.

Rajoninė spauda dažnai kaltinama susisaistymu su vietos valdžia. Mero nuomone, ar lengva papirkti laikraštį?

– Mūsų credo: nei būti paperkamiems, nei kitus stengtis papirkti. Visi mūsų savivaldybės konkursai vieši. Štai ir dabar į Anykščių rajono kūno kultūros ir sporto centro direktoriaus vietą yra aštuoni kandidatai, kurių trys – ne anykštėnai. Vienas dalykas – transliuoti informaciją, kitas dalykas –daryti iš tikrųjų. Žmonės musmis tiki, ir mums tai yra svarbu. Atrankoje į Teisės personalo ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo vietą buvo šeši kandidatai. Žmones riboja tai, kad norintieji užimti tokias pareigas turi išlaikyti vadovavimo testą Vidaus reikalų ministerijos Valstybės tarnybos departamente. Po testo iš šešių liko du: rajono konkursą laimėjo ne vietinis, šiuo metu dirbantis Teisingumo ministerijoje vyriausio specialisto pareigose. Ir nemanau, kad tai blogai: patirtis, naujas požiūris mūsų rajonui pravers. Beje, šis žmogus ketina persikelti į Anykščius, – sakė rajono vadovas.

Mero nuomone, laikraščio reikalas, kiek jam skirti dėmesio savivaldybės reikalams nušviesti. Ar tokios informacijos užtenka, turėtų spręsti rajono gyventojas, skaitytojas. Spaudai tereikia išsaugoti dėmesį visuomeninei informacijai.

Žurnalistai buvo apdovanoti užrašų knygelėmis „Anykščių rajono savivaldybė”, redakcijoms įteikta po knygą „Ypatinga Lietuva”.
Visi sustojo bendrai nuotraukai. Mero pusryčiai truko apie 1,5 val.

Rita Briedienė
Pauliaus Briedžio nuotraukos