Anykščių padangę raižė R.Paksas, R.Noreika ir A.Žentelis

 

Anykštėnus jų miesto 576-ojo gimtadienio proga iš padangių sveikino europarlamentaras lakūnas Rolandas Paksas. Iš šventės garsiakalbių sklindantis balsas nors šiek tiek ir trūkinėjo, tačiau galėjai suprasti, jog linkima nuotaikingos šventės, geros vasaros, Dievo palaimos.

Padangę raižė trys akrobatiniai lėktuvai, pilotuojami R.Pakso, Roberto Noreikos ir Algimanto Žentelio. Kartais atrodė, kad jiems patiems tuoj prireiks Dievo palaimos: pakilę iki neaukštų apniukusių debesų, jie nerdavo beveik pro bažnyčios kryžių ir vėl kildavo statmenai į debesis.Tik priartėję prie jų suko į šonus, sukurdami besiskleidžiančio žiedo įspūdį.

Oras per daug apsiniaukė, kad pilotų trio galėtų demonstruoti suplanuotą pasirodymą, tačiau programos neatšaukė: dangaus raižinių eiliškumas buvo kuriamas ekspromtu. Programai vadovavęs R.Paksas skrido JAK-52 dviviečiu lėktuvu kitiems iš dešinės, pilotavusiems lengvesnius JAK-50 orlaivius.

R.Paksas šia sporto šaka susižavėjo 1982 m. pasaulio akrobatinio skraidymo čempionate, kuriame įspūdį jam padarė Vengrijos pilotai. Ši aistra niekada nebeišblėso. 2002 m. R.Paskas, R.Noreika bei Leonas Jonys sportiniais lėktuvais „Jak-50″ atliko iki šiol nepakartotą triuką – visi trys vienu metu praskrido pro Neries Verkšnionių tiltą kelyje Vievis-Maišiagala.

R.Paksui ir jo kolegai Vladimirui Makagonovui priklauso skrydis aplink pasaulį. Kaip teigiama paties eutoparlamentaro biografijoje, jis yra pirmas ir vienintelis pasaulyje valstybės Prezidentas, vienmotoriu lėktuvu apskridęs Žemės rutulį.

Lakūnai iš Anykščių padangės gal ir nematė, kaip jiems moja žmonės, dėkingi už neįtikėtinai nuostabų technikos reginį: jo komentatorius žurnalistas Edmundas Ganusauskas sakė, kad pilotai temato kolegos lėktuvo sparną ir seka jo rėžį. Žurnalisto pateiktos žinios apie tokios programos riziką dar labiau stiprino įspūdį.

 
Rita Briedienė

Emilijos Briedytės nuotraukos