Portalas temainfo.lt neseniai skelbė apie tai, kad Anykščių rajono savivaldybėje stažuotę pradėjo ukrainietė Anastasia Sabova, pagal „Erasmus” programą atvykusi iš Varšuvos universiteto. Ji – Rytų Europos studijų magistrantūros antro kurso studentė.
Ši savivaldybė pasitiki jaunais žmonėmis: beveik prieš metus pagal VšĮ „Investuok Lietuvoje“ vykdomą jaunųjų profesionalų programą (JPP) „Kurk Lietuvai“ Anykščių rajono savivaldybėje įsidarbino du jauni specialistai Miglė Satkauskaitė ir Eimantas Matulaitis.
Įdomu, ar nepasimetė šie jauni žmonės? Gautas atsakymas pranoko lūkesčius.
Anykščiams skirta socialinio verslo skatinimo iniciatyva įvertinta Briuselyje
JPP „Kurk Lietuvai“ dalyvių Miglės Satkauskaitės ir Eimanto Matulaičio Anykščiuose suburtas vietos bendruomenių verslo paramos tinklas buvo įvertintas Europos regioninio bendradarbiavimo organizacijos (REVES) apdovanojimuose „REVES Excellence Awards 2015″.
Vasarį Miglės ir Eimanto Anykščiuose pradėtas kurti paramos tinklas šiuo metu vienija 17 patarėjų, konsultuojančių 25 Anykščių rajono vietos bendruomenes. Tinklas padeda bendruomenėms kurti ir įgyvendinti įvairias smulkaus verslo idėjas, o REVES apdovanojimas patvirtino tokios iniciatyvos naudą.
REVES apdovanojimų dalyvius sveikinęs Europos Sąjungos Regionų komiteto viceprezidentas Karl-Heinz Lambertzas pabrėžė socialinės ekonomikos įtaką ir svarbą Europos gerovės kūrimui.
REVES organizatoriai tikisi, kad Anykščiuose įgyvendinta JPP „Kurk Lietuvai“ iniciatyva prisidės prie socialinių problemų sprendimo ne tik Lietuvoje, bet ir taps pavyzdžiu kitiems ES šalių regionams.
JPP „Kurk Lietuvai“ komanda įvertinimą atsiėmė iš REVES organizacijos prezidento Jan Olssono rankų. Jis pabrėžė, jog socialinio verslo iniciatyvas ypač svarbu paskatinti ten, kur jos žengia tik pirmuosius žingsnius. JPP „Kurk Lietuvai“ inicijuotas Anykščių verslo paramos tinklas – vienintelis Baltijos šalių projektas, pateiktas komisijai. Daugiausia socialinių inovacijų projektų sulaukta iš Italijos ir Prancūzijos.
Apdovanojimams teiktos iniciatyvos – tai socialinių problemų sprendimo pasitelkiant ekonomiką pavyzdžiai. Geriausiu pripažintas švedų projektas, kurio tikslas – jaunoms moterims bei mamoms padėti integruotis į darbo rinką ir išmokti verslumo įgūdžių. Dalinimasis gerąja patirtimi atneša naujų įžvalgų, o socialinei ekonomikai tai suteikia naujų inovatyvių idėjų problemos išspręsti.
Apibendrindama rezultatus, pasiektus JPP „Kurk Lietuvai“ projektu, M.Satkauskaitė sakė, jog pirmiausia tenka dirbti, kad keistųsi požiūris. Anykščių rajone užtenka visko: stiprių bendruomenių, talentingų bei iniciatyvių žmonių, verslo galimybių tiek turizmo industrijoje, tiek smulkiųjų amatų gamyboje. Tačiau vien dėl istorinės patirties ir neigiamų asociacijų čionykščius žmones dažnai gąsdina socialinio verslo idėja.
Ūkio ministerijai patvirtinus socialinio verslo koncepciją atsiranda viltis, kad Lietuvoje bus rimčiau žiūrima į socialinės ekonomikos plėtrą ir atsiras įstatymai, apibrėžiantys ir skatinantys socialinio verslo modelį. JPP „Kurk Lietuvai“ dalyviai džiaugėsi, kad programa leido prisidėti prie Lietuvos pirmųjų socialinės ekonomikos žingsnių, inicijuoti tarptautinio pripažinimo sulaukusį projektą.
JPP „Kurk Lietuvai“ – pirmoji ir kol kas vienintelė profesinio tobulinimo ir gerosios užsienio praktikos pritaikymo programa Lietuvoje, suteikianti galimybę tarptautinės patirties turintiems jauniems profesionalams savo žiniomis ir idėjomis prisidėti prie modernios Lietuvos ateities kūrimo.
Daugiau informacijos apie programą: www.kurklt.lt
Eimantas šiuo metu konsultuoja Alytaus miesto savivaldybę, kurioje kuria savivaldybės ir verslo bendradarbiavimo modelį, o Miglė Utenos regionui kuria e.rinkodaros priemonių planą.
Rūta Mačiulytė
„Kurk Lietuvai” savivaldybių programos vadovė