Anykščiai jungiasi į Kvartalinės renovacijos programą

Yra tokių miestų kaip Anykščiai

Spalio 31 d. Anykščių rajono savivaldybės mero Kęstučio Tubio iniciatyva vyko pasitarimas dėl kompleksinio kvartalų atnaujinimo bei žemų temperatūrų šilumos tiekimo renovuotiems daugiabučiams Anykščių mieste.

Kaip informuoja Anykščių rajono savivaldybė, abiejų projektų įgyvendinimas užtikrins šilumos gamybos sektoriaus optimizavimą, dar labiau sumažins šildymo išlaidas ir pagerins bendrą anykštiečių gyvenimo kokybę.

„Džiugu, kad Lietuvoje yra tokių miestų kaip Anykščiai, kurie yra sparčios bei efektyvios renovacijos pavyzdys”, –  teigia VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistai.

 

Kvartalų energinio efektyvumo didinimas. Kas tai?

Kvartaline renovacija siekiama nuo pavienių daugiabučių namų pereiti prie pasirinktos teritorijos modernizavimo. Kvartalas – tai keli savo plotu ar teritoriniu atžvilgiu tarpusavyje susiję pastatai, tai ne tik privatūs, bet ir  vieši ar kitos paskirties statiniai. Renovuojant visą kvartalą kuriamas darnus miestas: sutvarkomi kiemai, infrastruktūra. Specialistų vertinimu, tik kompleksiškai tvarkant gatvių apšvietimą, šilumos tinklus galima pasiekti didžiausio energinio efektyvumo.

 

Savivaldybėms teks raitotis rankoves

Viešoji įstaiga Būsto energijos taupymo agentūra kartu su vokiečių partneriais nuo 2015 m. balandžio 1 d. pradėjo įgyvendinti bendrą Vokietijos ir Lietuvos projektą „Miesto kvartalų atnaujinimas, pagerinant jų energines charakteristikas Lietuvoje“. Buvo atrinkti trys – Šiaulių, Utenos ir Birštono – miestai, sukuriant ir vystant jų Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programą. Šiauliuose buvo atrinktas Draugystės prospekto kvartalas, Utenoje – daugiabučių rajonas, Birštone – miesto  centras.

Savivaldybėms teks padirbėti, atrenkant tuos kvartalus, kurių atnaujinimas miestui duotų didžiausią efektą. Siūloma dirbti kartu su visuomene – bendruomenių ir verslo atstovais. Be to, kvartalinė renovacija gali trukti ilgai, gal ir visą dešimtmetį. Aplinkos ministerija tikina, kad dėl to gyventojams jų daugiabučių namų atnaujinimas nebrangs. Priešingai: kvartilinė renovacija mažins socialinę atskirtį.

Didelės pažangos atnaujinant kvartalus yra pasiekusios Jonavos ir Ignalinos savivaldybės. Iš štai prie jų jungiasi Anykščiai.

Šalyje – ketvirti

Spalio 28 d.  Anykščių rajono savivaldybėje lankėsi BETA vadovas Valius Serbenta ir specialistas bei inžinierius Vasilijus Lachadinovas. Susitikime agentūros atstovai buvo supažindinti su sparčiam daugiabučių atnaujinimui Savivaldybės suburtos komandos jau nuveiktais darbais ir netolimos ateities planais.

Šiuo metu Anykščių 32 renovuotų daugiabučių namų gyventojai jau gali džiaugtis kur kas mažesnėmis energijos suvartojimo sąnaudomis. Dabar vykdoma penkių daugiabučių namų renovacija. Tikimasi, kad dar devyni daugiabučiai namai bus renovuojami visai netrukus. Pagal šiuos rodiklius, Anykščių rajono savivaldybė šiandien yra ketvirtoje vietoje kitų šalies savivaldybių tarpe.

 

 

Parengė Adelija Varnaitė

Anykščių rajono savivaldybės nuotraukos