Andrius Užkalnis – apie Kavarsko kavinę

Ką reiškia savo nuosavoje kavinėje pamatyti rašytoją, žurnalistą Andrių Užkalnį?

Kavarsko kavinės „Šaltinis” barmenė Asta pripratusi prie įžymybių – jos nesielgia kaip nors keistai: pavalgo, kai kurie paklausinėja apie Kavarską, perduoda linkėjimus kavinės savininkams.

Grįždami iš troškūniečių Vaidoto ir Manto Grincevičių bei jų pusbrolio Giedriaus teismo, nagrinėjančio jų dainą „Šėtone, prašau”, „Šaltinyje” kavą gėrė „Delfi” žurnalistas Dainius Sinkevičius ir fotografas Mindaugas Ažušilis, prieš porą dienų grįždamas iš susitikimo su kupiškėnais čia užsuko europarlamentaras Gabrielius Landsbergis – pirko tris porcijas koldūnų išsinešti; nepraleidžia progos šioje kavinėje papietauti ir Vytautas V.Landsbergis, Edmundas Jakilaitis, Jogaila Morkūnas; bene vakar „Šaltinyje” valgė dainininkas Vladas Kovaliovas… Čia mėgsta užgriūti „Dviračio žinių” kūrėjai. Kuris nors būtinai leptels:

– Mums – porciją kaimiško vyniotinio!

„Dviratininkai” vis dar susirenka Gintaro Ruplėno šeimos sodyboje pailsėti ir jį prisiminti. Sodyba yra netoli Ažuožerių, o šie – gal 10 km nuo Kavarsko. Prieš keletą metų G.Ruplėnas dviračiu yra atmynęs koldūnų „Visiems!”

„Šaltinis” priklauso Kavarsko seniūno Algirdo Gansiniausko šeimai; kavinukė-baras duris atvėrė 1992 m. Nacionalinio kulinarinio paveldo jos patiekalas – mažyčiai koldūnai su mėsa – patinka ir žvaigždėms, ir ne žvaigždėms.

Kažkur net teko skaityti: „Artėdamas prie Kavarsko savaime pradedi jausti alkį, ir nebegali neužsukti koldūnų.”

Čia ypatingi ir cepelinai, ir virtiniai su varške…

Kulinarinio paveldo sertifikatas suteiktas ir kavinės tortui „Šaltinis”.

– Andrius jo neparagavo. Jis atsisakė kavos, tad nebebuvo kaip siūlyti ir mūsų ypatingojo, – temainfo.lt sakė A.Gansiniauskas. Jis pasakojo: – Tądien su 80-mečiu sveikinome buvusią Kavarsko mokyklos direktorę Eleną Sakavičienę. Po renginio skirstėmės namo. Kaip ir neplanavau užsukti į barelį… Prisipažinsiu, truputį sutrikau pamatęs Andrių Užkalnį: jis juk čia ne šiaip sau; jei jau atvažiavo, jis rašys apie mus. Esu šiek tiek pavargęs nuo žurnalistų dėmesio: ar mažai man dėmesingas vietinis rašytojas? Bet pirmiausia Andrius – mano svečias, ir man smagu jį matyti savo šeimos kavinėje, – sakė A.Gansiniauskas.

Knygų „Anglija: apie tuos žmones ir jų šalį”, „Kelionių istorijos”, „Prijaukintoji Anglija”, „Naujųjų laikų evangelija pagal Užkalnį” autorius užsisakė silkės su grietine ir karštomis bulvėmis, sriubos su mėsos kukulaičiais ir koldūnų. Pietavo dviese su drauge.

A.Užkalnis nufotografavo patiekalus, padarė meniu nuotrauką…

– Kaip manote, ar patiko svečiams kavinės maistas? – klausėme „Šaltinio” kavinės savininko.

– Kai žinojau, kad žmogus rašys apie mano kavinę, nedrįsau jo klausti tokio dalyko. Tačiau abu svečiai suvalgė viską, ir man tai svarbiausia, – sakė jis.

– Kaip atradote „Šaltinio” kavinę? – klausėme A.Užkalnio, nors žinome, kad dėl geros vakarienės (arba dėl straipsnio apie kurį nors šalies restoraną) jis gali sukarti ir 400 km.

– Lietuvoje ir tėra dvi kaimiškos kavinukės – Kavarsko ir Viduklės. Jokių paslapčių nėra: apie „Šaltinį” – pilnas internetas; labai daug rašyta apie šią kavinę.

– Ar nenuvylė pietūs?

– Puikus maistas. Deja, kol kas negalėsiu dalintis jokiais įspūdžiais, nes jie – mano straipsniui.

– Pasivaikščiojote po Kavarską?

– Taip, žinoma. Aplankėme Švento Jono šaltinį, pasigėrėjome bažnyčia, miestelio aikšte. Kavarskas jaukus, jo centro vaizdo nedarko skudurynų parduotuvės; jis žalias, gražus. Čia tiesiog jauti ilgą jo istoriją. Kavarskas labai tvarkingas. To galėtų pavydėti net daug didesni miestai.

– Kokie?

– Na, kad ir Raseiniai, – sakė A.Užkalnis.

Turbūt ne veltui to paties portalo žurnalistas D.Sinkevčius, „Šaltinio” kavinėje gerdamas kavą, stebėjosi:

– Kas čia per miestelis: visur visiems viskas blogai, o kavarskiečiams – gerai?

A.Užkalniui nepatiko per menkas dėmesys istorinei Kavarsko ligoninei.

– Privatizuotas toks nuostabus pastatas, o jis nyksta, – temainfo.lt sakė jis.

– Kada galėsime paskaityti Jūsų įspūdžius iš Kavarsko?– klausėme A.Užkalnio.

– Šiandienos, rugpjūčio 2-osios, „Delfyje”, – atsakė jis. 

Taigi, belieka susirasti  rašinį apie „Šaltinį”, tuos žmones ir jų Kavarską pagal A.Užkalnį.

– Jo nuomonė mums svarbi; meluočiau, jei sakyčiau kitaip, – temainfo.lt sakė A.Gansiniauskas.

 

Rita Briedienė