Amerikos Prezidento rinkimus laimėjo Donaldas Trumpas. Kas dabar bus?

Amerikos Prezidento rinkimais lietuviai domėjosi nemažiau nei Lietuvos Seimo rinkimais. Kaip Donaldo Trumpo pergalę priėmė kiekvienas asmeniškai, kalbinome Kupiškio, Rokiškio, Anykščių politikus ir verslininkus.

 

Kaip nebūtų keista, amerikietiška situacija panaši į lietuvišką

Kupiškio rajono meras Dainius Bardauskas:

– Žinia apie Donaldo Trumpo pergalę mane nustebino. Gal ir nedideliu skirtumu, bet tikėjausi, kad laimės Hilari Klinton. Kodėl būčiau balsavęs už ją? Todėl, kad D.Trumpo kai kurie pasisakymai kėlė nerimą. Ypač jo nuomonė Baltijos šalių atžvilgiu. Gal tai buvo rinkiminė retorika? Paskelbus rezultatus jo kalba buvo visai kitokia nei rinkimų kampanijos metu.

Atostogauju, todėl turiu galimybę klausytis radijo, pažiūrėti TV laidas. Klausausi politikos apžvalgininkų ir negaliu su jais nesutikti: D.Trumpas išlieka žmogumi mįsle.

Kaip nebūtų keista, situacija kažkuo panaši į lietuviškąją: Amerikos politikon ateina daug naujų iki tol nežinomų žmonių, vyrauja bendra visuotina nežinomybė. Bet, kaip sakoma, pagyvensim – pamatysim.

– Lietuva kol kas irgi šiokioje tokioje nežinioje. Gal savivalda jau spėjo pajusti Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nuostatas ir nuotaikas?

– Ne. Dirbame įprastu ritmu. Po lapkričio 14-osios Seimo narių priesaikos norėsiu į susitikimą pakviesti visus Biržų-Kupiškio ir Sėlos rinkimų vienmandatėse ir daugiamandatėse apygardose į Parlamentą išrinktus narius – rokiškėną Raimundą Martinėlį, biržiečius Audrį Šimą ir Viktorą Rinkevičių bei kupiškėną Joną Jarutį. Išsakysim savo planus ir rūpesčius, norisi išgirsti ir jų nuomonę savivaldos ir Seimo tolesnio bendravimo ir bendradarbiavimo klausimais.

 

 

Negaliu atsistebėti mūsų žmonių netaktu

Ūkininkas, Kupiškio rajono tarybos narys Zigmantas Aleksandravičius:

– Negaliu atsistebėti mūsų žmonių, mūsų valdžios ir spaudos bukumu. Donaldas Trumas mūsiškių buvo vadinamas bepročiu, besmegeniu Erodu. Tai kaip dabar mes atrodome? Juk tik vienintelis dalykas – tas žmogus turėjo kitokią nuomonę. Pas mus tai vis dar netoleruojama. Jei jis kitoks, jis – būtinai! – beprotis, nesusipratėlis, nekultūringas, vagis… Ar gali D.Trumpas būti toks bukas, kokį jį piešė spauda? Tai kaip jis tapo milijonieriumi? Visas pasaulis yra pasišlykštėjęs nomenklatūra, atvedusia mus iki šiandieninės nepagarbos žmogui.

Juk panaši situacija ir mūsų rajonėlio valdžioje. Neseniai kalbėjau su vienu dideliu socialdemokratu. Klausia, kodėl aš taip nemėgstu LSDP. Ne partijos aš nemėgstu. Gera ji ir tvarkinga. Bet nemėgstu žmonių bukumo, kai kurių įsivaizdavimo esant pasaulio teisuoliais ir vieninteliais, puoselėjančiais valstybines, tautines ir religines vertybes. Ir džiaugiuosi, kad nelaimėjo Aleksandras Zeltinis su savo žmona. Kas matė, kaip ji blaškėsi medžiotojų šventėje, nepaminėta tarp svečių, niekada to nepamirš.

Negerai mes elgiamės. Lietuva eilinį kartą praleido progą patylėti. Esu tikras, kad Amerikai pasisekė. Tas žmogus buvo ujamas, menkinimas, bet jis turi kietą stuburą, ir jam jis dar pasitarnaus.

Nežiūrėkim ir mes, koks mėlynas ar raudonas yra kitas žmogus. Turim puikų Anykščių pavydį: rinkimų kova buvo sunki – visa Lietuva tai prisimena, bet po rinkimų visi susivienijo, ir, pažiūrėkit, kokie rezultatai! Mums reikia pasisemti patirties, o ne vaikščioti ir gąsdinti, kas dabar bus, kai nelaimėjo A.Zeltinis ar V.Saulis. Nieko blogo nebus. Tik jie vieninteliai gal ir nesupranta, kad pokyčiai tikrai reikalingi.

 

Kokių mums reikia pokyčių?

Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis:

Galvojau apie tai, kodėl JAV žmonės rinkosi Donaldą Trumpą. Ir, manau, jog amerikiečiams irgi atsibodo senieji politikai bei jų ne visada sąžiningas elgesys rinkėjo ir valstybės atžvilgiu.

Balsai už D.Trumpą tai protesto balsai. Teko skaityti, kad per 30 pastarųjų metų amerikiečiai turėjo prasčiausią pasirinkimą – ką rinkti Prezidentu. Pats nesiimu to vertinti, bet tai viešai skelbiama nuomonė.

Žmonės mato ką bedarytum, sistemos nenugalėsi, todėl rinkimuose jie balsuoja kitaip. Žmonėms reikia pokyčių.

Ką Jūs, kaip rinkėjas, vadinate pokyčiais? Tai – naujos reformos?

Kai kuriose srityse derėtų aktyviau organizuoti veiklą. Kai kurių reformų apskritai reikėtų atsisakyti: jos reikalauja daug išlaidų, kenkia žmonėms. Viskas turi būti pamatuota. Taip daro skandinavų šalys. Čia pertvarkos kryptingai vyksta 10 metų, žmonės tampa reformų sąjungininkais. O kaip pas mus? Sumąstė. Nusprendė. Pabraižė. Darom. Visa tai dar apipiname derinimais, draudimais, baudomis. To turi būti kuo mažiau, ir žmogui bus suprantamiau, gal net patogu.

Formalus požiūris į darbą, pridengtas kodeksais, rinkėjui nepatinka  jis reaguoja, o reakcija pasireiškia balsavimo dieną.

– Už ką – H.Klinton ar D.Trumpą – būtumėt balsavęs?

Ir vieno, ir kito pasisakymuose buvo keistų dalykų. Tačiau, prieš atsakydamas į šį klausimą, turėčiau labiau pasidomėti ir vienu, ir kitu.

Aš gerbiu žmonių pasitrinkimą.

 

 
Baltijos šalių atžvilgiu Amerika nekeis savo požiūrio

Verslininkas, Kupiškio rajono tarybos narys Augenijus Cesevičius:

Tai yra tautos pasirinkimas. Iš Lietuvos sunku vertinti tokį dalyką – pati tauta labiau jaučia situaciją. Rinkimų rezultatas sveikintinas ir nekvestionuojamas. Donaldo Trumpo asmenyje daugelis įžvelgia verslininką, žinantį, kaip uždirbami pinigai, kaip vertinami žmonės. Tos savybės patrauklios daugeliui amerikienčių, todėl žmonės ir balsavo už jį. O kritiniai spaudos pasisakymai rinkėją dažniausiai nuteikia priešingai. Nesakyčiau, kad Lietuva labai jį ir kritikavo. Kai kurie politologai D.Trumpą vertino teigiamai, o kritikos kliuvo ir vienam, ir kitam.

Amerika demokratiška valstybė. Nemanau, kad D.Trumpo politika labai keisis. Štai po rezultatų paskelbimo įsivyravo nuosaiki Prezidento kalba. O JAV ambasadorės Anne Hall vakarykštė kalba tik patvirtino, kad mūsų dviejų šalių draugystė, trukusi dešimtmečius, ir toliau klestės.

 

 

Kai kurių mūsų bėdų amerikiečiai nė nesuprastų

Anykščių rajono savivaldybės Kavarsko seniūnijos seniūnas Algirdas Gansiniauskas:

Ir pats nesitikėjau, kad taip žmonėms rūpės, ką Prezidentu išsirinks Jungtinės Amerikos Valstijos. Nesakau, kad nemiegojau visą naktį, bet 6 val. jau ėmiau į rankas planšetę ir jungiausi „Delfį”… Galutinius rezultatus, kaip ir visi, sužinojau apie 10 val.

Moteriškė moja iš tolo: „Seniūne, kas dabar bus?!” O kas bus? Nieko. Kaip ir iki Amerikos Prezidento rinkimų, taip ir dabar – žiūrėkim savų reikalų. Kai kurių mūsų bėdų amerikietis nė nesuvoktų. Štai kitą savaitę vežu mūsų seniūnijos senolę į Kauną klausos aparato. Jos duktė gyvena Vilniuje, sūnus, tarnavęs Afganistane, buvo sužeistas, jam ši užduotis per sunki; kitas jos sūnus 15 metų už žmogžudystę sėdėjo kalėjime, gyvena su motina, bet ir pats yra sutrikusios sveikatos.

Šiandien važiuoju su kavarskiečiu į Darbo biržą, nes nedrausto nepriima medikai nemokamai peršviesti jo plaučių.

Vienam kaimynui rūpi, kad cementas būtų kokybiškas, bobutei kad ridikėliai pavasarį sudygtų.

Bet Amerikos Prezidento rinkimus žmonės aptarinėja taip pat aktyviai, kaip ir Lietuvos Seimo rinkimus. Nesu linkęs kritikuoti Prezidento Donaldo Trumpo. Jei žmonės jį išrinko, vadinasi, jis to vertas. Kaip ir savo naujo Seimo nėra ko kritikuoti būtina leisti žmonėms ramiai dirbti. Viskas paaiškės vėliau.

 

 

Amerikiečių pasirinkimas vis dėlto įdomus

UAB „Ivabaltė” generalinis direktorius, Rokiškio verslo klubo prezidentas, Rokiškio rajono tarybos narys Irmantas Tarvydis:

Blogo tikrai nieko nebus: Amerikos Prezidentą daug kas kontroliuoja, jo pasirašytą dokumentą vertina Senatas, dirbama kolegialiai, sudėta daug saugiklių. Bet, vis dėlto, amerikiečių pasirinkimas įdomus.

Donaldas Trumpas visai kitoks, nei Prezidentas Barakas Obama. Jo kalbos retorika, elgesio kultūra labai priimtinos, ko gero, viso pasaulio žmonėms. Grubusis D.Trumpas parodė, jog kiekvienas žmogus – tiksliau, kiekvienas Prezidentas – yra kitoks.

Nemanau, kad labai kas keisis: kova dėl rinkų, dėl įtakų išliks, jokios kitos šalies labui nebus atiduotos Amerikos verslo pozicijos. Gal kokių nors klaidų ir pasitaikys, bet nemanau, kad jų bus daug.

Gali būti,  kad pigs doleris. Jo vertės kaitą pajus ir tie, kurie prekiauja su Amerika, ar su Rusija bei kitomis šalimis, su kuriomis atsiskaitoma JAV doleriais. Jei pigs doleris, pigs dujos, nafta, metalas – visa tai, kuo prekiaujama pasaulinėse rinkose. Buvo skelbiamas 10 proc. dolerio nuvertėjimas euro atžvilgiu, bet dabar lyg ir atsigavo.

Kaip ten bebūtų, Amerika pati išsirinko savo 45-ąjį Prezidentą.

 

 

Privers kažką keisti ir Europos politinėje sistemoje

AB „Rokiškio sūris” direktoriaus pavaduotojas Dalius Trumpa:

– To ir tikėjausi.

Jums artimos Donaldo Trumpo idėjos?

– Nežinau jų idėjų, bet visa elitinė Lietuvos ir užsienio žiniasklaida, kurią skaitau, per daug tai eskalavo. Situacija labai priminė Anglijos brexit`ą, ir buvau įsitikinęs, kad žmonės prabalsuos ne taip, kaip nori elitas.

Manau, kad Lietuvoje niekas nepasikeis, nes Amerikos senos demokratijos vienas žmogus – net jei jis yra Prezidentas – neįveiktų: čia yra daug galios atsvarų.

Bet tokie dalykai – Anglijos brexit`as, D.Trumpo laimėjimas – privers kažką keisti ir Europos politinėje sistemoje, nes kuo toliau, tuo sudėtingiau atliekama pareiga valdyti savo šalį – žmonės nebepasitiki sistema. O kai nebepasitiki, – blogai.

Pašnekovas, kalbintas ta pačia tema, sakė, kad D.Trumpo pavardė jam labai tapatinasi su D.Trumpos, todėl Amerikos Prezidentą jis ir vadinąs Trumpa. Ar Jums pačiam nebuvo kokių nors asociacijų dėl pavardės panašumo?

– Rašomos mūsų pavardės panašiai, bet tariasi kitaip. Dabar žmonės anglų kalbą moka, todėl ir kokių nors įdomybių dėl savo ir Amerikos Prezidento pavardės neteko išgyventi.

 

 

Rita Briedienė