Alizavos seniūnija – saugiausia Kupiškio rajone

 

Kupiškio rajono policijos komisariatas Alizavos seniūniją paskelbė saugiausia 2019 m. Kupiškio rajono seniūnija. Diplomą atsiėmė Alizavos seniūnijos seniūnė Raminta Ribokaitė.


Jaučiasi saugūs

Kupiškio rajone – šešios seniūnijos.
– Mes iš tiesų jaučiamės saugiai, – temainfo.lt kalbinta sakė Alizavos seniūnė Raminta Ribokaitė.
Alizavos seniūnija jungia Alizavos, Palėvenėlės ir Salamiesčio seniūnaitijas bei Alizavos, Bakšėnų, Palėvenėlės, Kunigiškio, Salamiesčio bendruomenes. Kelios pastarosios yra pasirašiusios Saugios kaimynystės sutartį, saugią aplinką padeda kurti policijos rėmėjai, nors jų ir nėra daug. Veikia Alizavos jaunimo centras ,,Alsja“, miestelis vis minimas Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekos vedėjos Danutės Miknevičienės projektais, Kupiškio viešosios bibliotekos Alizavos padalinio vadovės Laimutės Dešrienės, kultūros padalinio meno vadovo Rimvydo Kirstuko renginiais…
– Mūsų veikla nėra gausi, nes negausus ir finansavimas. Neturime, kur išsišokti: bet koks išsišokimas reikalauja finansų. Seniūnijos darbai tokie ir lieka: laiku apsišvarinti viešas vietas, sudalyvauti bendruomenių šventėse, – sakė seniūnijos vadovė.


Privačios investicijos – į Palėvenėlę

Anot seniūnės R. Ribokaitės, pati seniūnija nėra neturtingų žmonių kraštas. Kaip ir visur: kas nori normaliai gyventi, tas darbo randa. Socialinių būstų poreikis irgi nėra didelis: seniūnija skaičiuoja šešis tokios paskirties namus.
O emigravusiųjų iš seniūnijos – kaip ir visur, tuščių namų nemažai. Kaip sakė seniūnė, išvykusiųjų dėmesys pastebimas Palėvenėlei ir Vainiūniškiui, mat vietovės – šalia Kupiškio marių, žmonės puošia, restauruoja namus, nors pastoviai čia ir negyvena.
– Kai kurias sodybas alizaviečiai ir vadina vasarotojų namais, – sakė seniūnė.
Kaip yra pasakoję alizaviečiai, neramumų kartais sukelia iš kitur atsibastę ir į negyvenamas sodybas įjunkę net kitų rajonų benamiai.


Gyventojai pažįsta vieni kitus

Metinės seniūnijos ataskaitos, anot seniūnės, nėra tokios reikšmingos, kokios būna, sakysim Rokiškio rajono seniūnijų. Bene kiekvienos rokiškėniškos seniūnijos ataskaitos išklausyti važiuoja rajono vadovai, o artėjant kokiems nors rinkimams – ir kandidatai į rajono Tarybos ar Seimo narius. Ir pačios bendruomenės į ataskaitinius renkasi gausiai.
– Aš savo ataskaitą gyventojams teikiu ištisus metus: susitinku su žmonėmis jiems patogiu laiku ar kokio nors reikalo vedina, aptariame rūpesčius, pasidaliname džiugiais dalykais. Seniūnijoje – apie 1 500 gyventojų. Pažįstame vieni kitus.


Žiemos lietus – didžiausia bėda

– O ir pati Alizava – ganėtinai nuošali, kraštinė seniūnija. Pro seniūnijos centrą neina jokie svarbūs keliai. Net miškovežiai nepridaro tiek bėdų, kiek, pavyzdžiui, Šimonių seniūnijoje, – pasakojo seniūnė R. Ribokaitė.
Seniūnijai priklauso apie 80 km intensyvaus, o iš viso – apie 130 km kelio. Asfaltuota – 10 km. Tad daugiausia –  rajono Savivaldybės žvyro ir grunto dangos vieškelių; ši žiema jiems labai nepalanki.
– Be galo daug rūpesčių kelia nesiliaujantis žiemos lietus: nugreideriuotas kelias išsidaužo per 2–3 dienas, ir vėl važiuok lyginti. Nors Alizava – vienintelė Kupiškio rajono seniūnija turi greiderį ir jam pritaikytą traktorių, situacija vis tiek sudėtinga: taip dažnai lyginti kelią brangu, – pasakojo seniūnė.


Jaunimo šokia mažina reitingus

Policijos suvestinėse vis pasitaiko pranešimų apie muštynes per šokius Alizavoje. Buvo tokių ir pernai metais: štai spalio mėnesį vieną po šokių net išvežė į Panevėžio respublikinę ligoninę, kur jam nustatyta kaktos plėštinė žaizda bei kaktikaulio ančio lūžimas.
Anot seniūnės, kartais jaunimo šokiuose vyksta neramumų.
– Ar tai tik nemažina mūsų reitingų? – nusijuokė ji.
Bet tokie renginiai Alizavoje organizuojami rečiau nei kitose seniūnijose. Be to, jaunimas čia nepaliekamas be priežiūros: budi savanoriai, atvyksta policijos ekipažai, ir nors spontaniškų įvykių pasitaiko, įsisiausti čia nėra galimybės.


Iniciatyva – kurti saugią aplinką

„Konkurso „Saugiausia Kupiškio rajono seniūnija 2019’’ tikslas – skatinti Kupiškio rajono savivaldybės administracijos, seniūnijų administracijų, gyventojų bendruomenių iniciatyvą kurti saugią aplinką, aktyvinti saugios kaimynystės grupių veiklą, gerinti visuomenės ir policijos bendradarbiavimą užkardant nusikalstamas veikas ar kitus teisėtvarkos pažeidimus, aktyvinti jaunųjų policijos rėmėjų ir policijos rėmėjų veiklą. Alizavos seniūnija Kupiškio rajono policijos komisariatui teikė paraišką dalyvauti konkurse. Paraiška buvo vertinama. Vertinimo komisiją sudarė Kupiškio rajono mero pavaduotojas, laikinai einantis mero pareigas Algirdas Notkus ir Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kupiškio rajono policijos komisariato darbuotojai“, – teigė Panevėžio apskrities VPK komunikacijos grupės vyriausiasis specialistas Tadas Martinaitis.
Alizaviečiai buvo pripažinti „Saugiausia rajono bendruomene 2017“.


temainfo.lt
Tado Martinaičio nuotraukos