Alizavos mokyklos mokiniai buvo pakviesti į Vaikų knygos šventę

Vaikų knygos diena – per H. K. Anderseno gimtadienį

„Kai koks nors berniukas ar mergaitė sako: „Aš nemėgstu skaityti“, mane ima juokas. Nes aš jais netikiu. Juk jie ir ledus laižo, ir visokius žaidimus žaidžia, ir kino filmus žiūri. Kitaip sakant, mėgsta malonumus. O juk skaityti yra ne vien darbas, jausmų ugdymas, vaizduotės ir asmenybės turtinimas, bet pirmiausia – didelis malonumas. Kaip tik dėl to vaikų rašytojai ir rašo knygas”, –Tarptautinės vaikų dienos proga kreipimesi į pasaulio skaitytojus – vaikus ir suaugusius – teigia vaikų spaudos ir radijo žurnalistas, rašytojas Sergejus Machotinas.

Vaikų knygos diena švenčiama balandžio 2 d. per Hanso Kristiano  Anderseno gimtadienį, o šventinis plakatas bei kreipimasis pasirodo likus maždaug mėnesiui iki šventės. Kasmet sveikinimą rengia vis kita šalis. Šiais metais kalbą parašė ir plakatą sukūrė rusų kūrėjai.

 

Į šventę susirinko beveik visi Lietuvos rašytojai

Balandžio 2 d. nacionaliniame dramos teatre vykusioje Tarptautinės vaikų knygos dienos šventėje dalyvavo ir Kupiškio rajono Alizavos pagrindinės mokyklos mokiniai.

Į šventę susirinko beveik visi Lietuvos rašytojai, knygų iliustruotojai, vertėjai, leidėjai, vaikų literatūros kritikai, mokytojai, bibliotekininkai. Tarptautinės  vaikų knygos tarybos (IBBY) Lietuvos skyriaus pirmininkas Kęstutis Urba kiekvieną jų pakvietė atsistoti, kad „iš Alizavos atvykę vaikai pažintų knygučių autorius“. Aidint audringiems plojimams, skambant iškilmingai muzikai į sceną buvo kviečiami patys geriausieji.

 

Įvertinti geriausi vaikų knygų kūrėjai

Už paskaitas ir susitikimus, propaguojančius gerą vaikų bei paauglių literatūrą ir skaitymą, Vinco Aurylos premija buvo įteikta literatūrologei Danguolei Šakavičiūtei.

Už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą vaikams Eugenijos Stravinskienės premija apdovanota Rasos Stamkauskienės iš anglų kalbos išversta Matto Haigo knyga „Kaip Kalėdų Berniukas tėčio ieškojo“.

Už reikšmingiausią ir meniškiausią metų vertimą paaugliams Adomo Druktenio premija  apdovanota Rūtos Jonynaitės iš vokiečių kalbos išversta Susanos Kreller knyga „Drambliai nematomi“.

Už reikšmingiausią metų debiutą Aldonos Liobytės premija įteikta Ilonai Ežerinytei už pasakų knygą vaikams „Šunojaus diena“.

Gražiausia metų knyga paskelbta Evelinos Daciūtės „Laimė yra lapė“. Knygą iliustravo Aušra Kiudulaitė. Jai įteikta Domicėlės Tarabildienės premija.

Už meniškiausias dvispalves iliustracijas prenija skirta Daliai Karpavičiūtei, iliustravusiai Monikos Krikštopaitytės knygą „Kultūringa pelė Stasė“.

Geriausios metų knygos mažiausiems skaitytojams premija atiteko Giedrei Rakauskienei ir Jurgai Šulskytei, sukūrusioms paveikslėlių knygą „Dramblys ir antis“.

Prano Mašioto antroji premija įteikta Tomui Dirgėlai už geriausią knygą vaikams „Domas ir Tomas“.

Knygų karalienės karūna, arba pirmoji Prano Mašioto premija atiteko Ilonai Ežerinytei už geriausią metų vaikų ir paauglių knygą „Sutikti eidą“.

Švietimo ir mokslo ministerijos Vaikų literatūros premijos buvo įteiktos rašytojai Dainai Opolskaitei ir literatūrologei Loretai Jakonytei.

 

IBBY organizacijos Lietuvos skyriaus dėkingi už pakvietimą

Po iškilmingos ceremonijos visi suskubo įsigyti apdovanotų kūrėjų knygų, kuriomis teatro fojė prekiavo leidyklų atstovai.

Šventės kulminacija tapo įspūdingas režisieriaus Jono Tertelio spektaklis „Kaulinis senis ant geležinio kalno“ pagal Jono Basanavičiaus užrašytas pasakas.

Nepaprasto grožio scenos dekoracijas sukūrė garsi pasakų dailininkė Birutė Žilytė. Stulbinantys artistų kostiumai – vėlgi garsios dizainerės Sandros Straukaitės. Teatro dieną šis spektaklis buvo įvertintas „Auksiniu scenos kryžiumi“.

Esame dėkingi IBBY organizacijos Lietuvos skyriaus tarybai už pakvietimą, o mokyklos administracijai – už suteiktą galimybę dalyvauti pačioje gražiausioje iš visų švenčių – Vaikų knygos šventėje.

 

Danutė Miknevičienė

Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė