Alizavos mokiniams pamokas vedė bendrovės TELIA jauni specialistai

Vasario 5 d. visoje Europoje minima Saugesnio interneto diena. Elektroninė erdvė tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi: internetu bendraujame, mokomės, pažįstame pasaulį. Norint virtualiame pasaulyje išvengti nemalonių patyrimų, būtume saugiems, reikalingas kiekvieno mūsų atsakingas indėlis į geresnį internetą.

Alizavos pagrindinės mokyklos pradinių klasių mokytojos Asta Balčiūnienė ir Aiva Janušauskienė vieną dailės ir technologijų pamoką paskyrė draugiškam internetui. Vaikai iš plastilino lipdė mėgstamiausių interneto svetainių simbolius, vaizdavo džiaugsmus, patiriamus internete. Mokinių darbelių fotonuotraukos buvo išsiųstos konkurso organizatoriui – asociacijai „Langas į ateitį“.

Vasario 7 d. į mokyklą atvyko trys žavūs jaunuoliai Alissa Miller, Artūras Samoilenko ir Šarūnas Urbonavičius. Jie – telekomunikacijų bendrovės TELIA, veikiančios Skandinavijoje, Pabaltyje ir kitose Europos bei Azijos rinkose, specialistai, teikiantys IT, fiksuotojo ir mobiliojo ryšio, skaitmeninės televizijos ir interneto paslaugas.

Mokytojai savanoriai vieną pamoką bendravo su 1–4 klasių mokiniais: papasakojo apie mėlynąjį dantį BLUETOOTH – belaidę technologiją, apie tai, kodėl negalima jo laikyti įjungto visą laiką, patarė jungtis prie žinomo (saugaus) bevielio ryšio, neleisti nepažįstamiesiems jungtis prie savo WI-FI, nedalinti slaptažodžių, programėles siųstis tik iš oficialių platformų, būtinai patikrinti, ar programėlė legali, perskaityti, ko pageidauja programėlės kūrėjai, ir tik po to spausti spaudą „Sutinku“.

Svečiai perspėjo apie telefoninius pavojus, patarė vaikams neatsakyti į nepažįstamų siuntėjų žinutes, neatsiliepti į nežinomų numerių skambučius, kalbėjo, kaip svarbu užrakinti savo telefoną, kad būtum užtikrintas, jog jį pametus nebus pavogti tavo duomenys.

Internetas suteikia anonimiškumą, o už anonimo gali slėptis negeras žmogus. Žmonės, žinodami, kad už nusikaltimą nebus nubausti, tampa labai žiaurūs ir išradingi. Vaikai, filmuotą savo namų aplinką keldami į internetą, suteikia puikiausią informaciją nusikaltėliams.

Svečiai kalbėjo ir apie patyčias internete. Jos smagios tik tam, kuris tyčiojasi. Įspėjo, kad prieš keliant draugų nuotraukas, reikia jų paklausti, ar šie neprieštarauja. Mokytojai įvardijo šaltinius, į kuriuos reikia kreiptis pagalbos ištikus nelaimei, užrašė nemokamos vaikų linijos telefoną 116 111.

Dvi saugesnio interneto pamokas turėjo 5–7 klasių mokiniai. Svečiai parodė mokiniams www.auguinternete.lt svetainę, kurioje gausu nuotaikingų filmukų, patarimų, kaip tinkamai elgtis internete, kad išvengtum pavojų. Pažiūrėjus nuotaikingą Agnės Juškėnaitės filmuką, kviečiantį pagalvoti, ar verta dalintis nuotraukomis, kurios atskleidžia daugiau negu tavo šypseną, grupelės gavo užduotį – sugalvoti nesaugaus interneto naudojimosi situacijas ir su programėle „Plotagon Education“ sukurti filmukus. Tai labai smagi švedų programėlė, teikianti didžiules galimybes kurti personažus, perteikti jų emocijas, judesius, juos įgarsinti.

Teigiamų emocijų pliūpsnį paaugliams suteikė ši užduotis. Sukurti filmukai buvo labai šarmingi, labai patiko ir žiūrovams, ir patiems kūrėjams. Mokiniai ilgai atsimins šias patirtis ir pasistengs nedaryti internete tokių klaidų, kurias darė jų sukurti herojai.

Mokytojams iš TELIA tai buvo pirmos pamokos, nauja ir labai patikusi patirtis. Anot jų, buvo smagu bendrauti su mokiniais, lankytis jaukioje kaimo mokykloje, be to, labai svarbu, kad jau mokyklos suole vaikas žinotų, kur negalima lįsti ir kodėl.

Atsisveikino mokytojai savanoriai, kiekvienam pamokos dalyviui padovanoję po atšvaitą www.auguinternete.lt ir po linksmą puodelį „Bla bla bla“, palinkėjo virtualiame pasaulyje būti budriems ir protingiems, reaguoti gudriai ir būti saugiems.

[gallery_box] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/02/alizava_190208_1.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/02/alizava_190208_2.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/02/alizava_190208_3.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/02/alizava_190208_4.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/02/alizava_190208_5.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/02/alizava_190208_6.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/02/alizava_190208_7.jpg” descr=”” title=””] [gallery_image path=”https://temainfo.lt/wp-content/uploads/2019/02/alizava_190208_8.jpg” descr=”” title=””] [/gallery_box]


Danutė Miknevičienė

Alizavos pagrindinės mokyklos bibliotekininkė