Aleksandravičių ūkyje – rapsų paauglystės šventė

Firmų atstovams ūkininkas Z.Aleksandravičius įteikė po medinę pjaustymo lentelę

Žmogaus gyvenime 15 metų — jau šis tas: yra patirties, žinių, daug energijos, dar daugiau svajonių ir lūkesčių.

Praėjusį penktadienį Puožo kaime, Zigmanto Aleksandravičiaus ūkyje, vyko 15- oji rapsų žydėjimo šventė, savita padėkos diena šiai įnoringai žemės ūkio kultūrai. Ją tik nedaugelis šalies ūkininkų ryžtasi auginti: reikia daug išmanyti, nemažai mokytis, nebijoti rizikos, daug įdėti į žemę, į augalą, į modernią techniką, kad galėtum gauti pagrįstą derlių ir geras pajamas.

Būtent taip kalbėjo į UAB „Žvalguva“ surengtą lauko dieną suvažiavę aplinkinių Aukštaitijos rajonų ūkininkai, mokslininkai, sėklų, trąšų, augalų apsaugos priemonių tiekėjai ir verslo konsultantai.

Daivas Malinauskas, „Žvalguvos“ bendrovės komercijos direktorius, prisiminė bendradarbiavimo su ūkininku Z.Aleksandravičiumi pradžią 1998- aisiais. Tada buvo mintis kurti rapsų augintojų kooperatyvą, susidėjo keli ūkininkai. Pabandė naują augalininkystės kryptį nuo vasarinių rapsų, po 3 metų ėmėsi auginti ir žieminius rapsus. Būdavo ir sėkmingų metų, bet nemažai teko ir prarasti dėl šaltų, įnoringų žiemų, vasariškų škvalų. Reikėjo iškentėti nesėkmes, ieškoti geriausių, ištvermingiausių veislių, efektyviausių auginimo, pasėlių apsaugos priemonių, reikėjo įsigyti našios technikos, kad nevėluotų darbai.

Dabar tėvo ir sūnaus Aleksandravičių ūkyje daug visko sukaupta ir atlikta: 40 proc. laukų užima rapsai, jų auginama 650 ha. Per sezoną prikuliama apie 10 tūkst. tonų grūdų, moderniose ūkio saugyklose sutalpinama iki 6 tūkst. tonų. Ūkio reikmėms iškasti 7 tvenkiniai, plačiai naudojami laukuose surenkami akmenys, jie puikiai tinka ir keliams, ir aikštelėms išgrįsti, ir aplinkai papuošti.

Buvo pristatyti naujausi rapsų priežiūros produktai.

Dar suplanuota gamybos komplekse pastatyti naujus sandėlius, įsigyti didesnių gabaritų purškimo technikos.
Lauko dienos dalyviai buvo pakviesti apžiūrėti laukų įdirbimo ir pasėlių priežiūros technikos, o paskui vyko į paruoštus rapsų bandymų laukelius savo akimis įsitikinti ir įvertinti, kaip sugyvena aukštaitiška žemė ir įvairios rapsų veislės.
Kaip šventės organizatoriai žadėjo, taip ir padarė: buvo po truputį mokslo ir praktikos, ir daug šventės.

Apie bandymų rezultatus kalbėjo „Žvalguvos“ bendrovės komercijos direktorius Daivas Malinauskas ir „Bayer“ kompanijos atstovas Albinas Blažys.

Tokiam renginiui pritinka šampanas, pritinka iškilmingai sugiedoti rapsų šventės himną su specialiai sukurtais žodžiais:“Žemėj Lietuvos rapsai geltonuos, rapsai geltonuos žemėj Lietuvos…“ Trankiai visiems tai padaryti padėjo Salamiesčio „Dvaro“ kapela, vadovaujama Almanto Totorio.
Ūkio šeimininkas dosniai apdovanojo svečius ir senus bičiulius: firmų atstovus, uteniškius bitininkus Gediminą ir Edgarą Skardžius, kurių 500 bičių šeimų renka medų aplinkiniuose rapsų laukuose. Pasirodo, rapsų augintojai ir bitininkai gali gražiai bendradarbiauti, taip patikino G.Skardžius, per 23 metus čia nežuvo nė viena bičių šeima nuo kenksmingų pesticidų, nes jie laiku ir tinkamai panaudojami.

Firmų atstovams atiteko po medinę pjaustymo lentelę, kad savo produktus reklamuotų ir siūlytų „su protu“, jausdami atsakomybę. Žurnalistams ūkininkas padovanojo Himalajų druskos, kad savo kūrybą deramai pasūdytų…

O „Žvalguva“ visiems rapsų žydėjimo šventės dalyviams ūkininkams išdalijo bandymų rezultatų suvestines ir dar pakvietė kartu pasibūti.

Ūkininko lauke rudenį buvo pasėta po 100 arų 13 žieminių veislių rapsų, deja, apie trečdalį bandymų pasėlių įveikė kenkėjai. Panašūs bandymai buvo atlikti dar trijų ūkininkų laukuose įvairiuose šalies regionuose, taigi jau dabar galima pasakyti, kokioms dirvoms kokios žieminių rapsų veislės yra tinkamesnės, ir kokios dažniausiai padaromos pasėlių priežiūros klaidos.
15-oji rapsų žydėjimo šventė finišavo ūkininko sodybos konferencijų salėje pačiu laiku – netrukus pradėjo krapnoti lietus. Rapsams jo dar nėra perdaug, dar jiems teks paūgėti ir subręsti.

 

Valius Domantas

Autoriaus nuotraukos