„Adventur 2020” parodoje – „Įspūdinga kelionė po dvarų ir rūmų parkus“

Šiandien prasidėjo ir sausio 24–26 dienomis tęsis didžiausia Baltijos šalyse specializuota tarptautinė turizmo paroda „Adventur 2020”. Parodoje savo stendą įrengė Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos projekto rengėjai ir jo įgyvendintojai. Projekte dalyvauja ir Rokiškio krašto muziejus. Į temainfo.lt klausimus atsakė muziejaus Lankytojų aptarnavimo ir edukacijos skyrius vedėja, projekto koordinatorė Laimutė KLASINSKIENĖ.

– Lietuvos žurnalistams buvo suteikta galimybė pakeliauti šio projekto dvarais ir parkais. Puikūs įspūdžiai. „Adventurui“ parengėte šio projekto brošiūrą. Apibūdinkite ją.

– Taip, spėjome iki parodos „Adventur 2020” išleisti brošiūrą „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus. Žiemgala. Šiaurės Lietuva“. Ją parengėme lietuvių, latvių, vokiečių, rusų ir anglų kalbomis. Turizmo parodos 5 salėje „Atrask pasaulį” įrengėme projekto „Įspūdinga kelionė po dvarų ir rūmų parkus“ stendą.

Kataloge aprašyti 55 dvarų ir rūmų parkai, jie įtraukti į atskirus maršrutus ir apima Žiemgalos bei Šiaulių ir Panevėžio apskričių ypatingas vietas, vertas pamatyti, pažinti jų istoriją, pajausti šimtmečių ir šiandienos įvykiais persipynusią dvasią, atgauti jėgas jaukių parkų apsuptyje.

Brošiūra – viso mūsų projekto 2014–2020 m. Interreg V-A Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos, iš dalies finansuotos Latvijos Elėjos bei Koknesės ir Lietuvos Rokiškio bei Pakruojo savivaldybių lėšomis, apžvalga. Parodos lankytojai, mėgstantys keliauti ir norintys labiau pažinti Lietuvą ir Latviją, turi galimybę susipažinti su projekto lėšomis parengtais maršrutai.

– Kiek tokių maršrutų? Kokioms žmonių grupėms jie skirti?

– Parengėme tris maršrutus. Pirmas „Dvarų ir rūmų parkai visais metų laikais“, skirtas mėgstantiesiems keliauti ne sezono metu, siūlantis aplankyti Rokiškio, Pakruojo, Bubių, Žagarės, Stalgenės, Mazmežotnės, Rundalės, Mežotnės, Bauskės, Odzienos, Idzienos ir Ėrbergės dvarų parkus. Tai turtingų kolekcijų dvarai, parkai būdingi klasicizmo epochai arba angliško stiliaus, kai kurie išlaikę labai senas originalias formas, yra ypatingo reljefo, turintys ypač retų augalų…

Kitas maršrutas – trijų kartų keliautojams „Dvarų ir rūmų parkai visai šeimai“. Jiems siūloma aplankyti Koknesės, Ėrbergės, Garsenės, Rokiškio, Adomynės, Kurtuvėnų, Blankenfeldo, Vilcės, Abgunstės ir Mazmežotnės dvarus ir parkus, įdomius architektūra, skulptūromis, vaizdais, edukacijomis, atrakcijomis.

Senjorams skirtas neskubos marštutas „Pasakojimais ir istorijomis apipinti dvarų ir rūmų parkai“ kviečia apsilankyti Jelgavos, Lielplatonės, Elėjos, Blankenfeldo, Pakruojo, Burbiškio, Ėrbergės, Adomynės, Ilzenbergo, Odzienos, Mežotnės, Mazmežotnės ir Rundalės parkai.

Išskiriame ir aktyvaus poilsio mėgėjus: katalogas supažindina su maršrutu „Neatrasto dvarų ir rūmų parkų paveldo beieškant“ ir kviečia pažinti Pakruojo dvaro pramogas, Kurtuvėnų dvaro žirgyną, Zebrenės (Rengės) dvaro parke susirungti lauko šaškių turnyre, Volcės dvare pasivaikščioti ypatingo grožio gamtos takais, Ėrbergės dvare – pasimokyti raganiškų patiekalų gamybos, Vygantės – paplaukioti laiveliu, prisiminti žuvusias gamtos ir kultūros vertybes, pažinti 41 medžių rūšį, Skryverų dendrologinis parkas kviečia pasigėrėti 30 pasaulyje retai sutinkamų medžių rūšių, iš dviejų 17 m aukščio parko terasų gėrėtis Dauguvos kraštovaizdžiu, čia siūloma susipažinti ir su įdomiais parko tvarkymo būdais. Visokių įdomybių siūlo Kuoknesės, Odzienos, Zasos bei Adomynės dvarai. Apie pastarąjį kataloge rašoma: „Puikus atnaujinto medinio dvaro architektūros pavyzdys su kultūriniams renginiams pritaikytu parku. Galima papildyti žinias ir pagerinti įgūdžius kūrybinėse dirbtuvėse, paragauti ypatingųjų Adomynės krašto „Pagrabinių“ bandelių.“

Apibūdina brošiūra 12 įstabiausių vietovių, kurios taip ir charakterizuojamos: „Tiesiog būtina pamatyti.“ Tai Mežotnės, Bauskės, Kuoknesės, Ilzenbergo, Rokiškio, Burbiškio, Pakruojo, Kurtuvėnų, Abgunstės, Jelgavos, Mazmežotnės ir Rundalės rūmai, dvarai, pilys ir jų parkai.

Brošiūrą galima įsigyti ir 3 salėje „Keliauk Lietuvoje“, kur savo stendą įsirengė Rokiškio TTAIKC.

– Parodos tema – sveikatos turizmas. Tikėtina, puikiai atliepiate šią temą?

– Taip. Projektas „Įspūdinga kelionė dvarų parkais visus metus“ – ne tik pažinimo kelionės, bet ir puiki galimybė pabūti gamtos apsuptyje, tai pasivaikščiojimai po nuostabius parkus, pasimėgaujant grynu oru, ramybe ir galimybe pamiršti dienos skubą. Parkai – viena sveikatinimo galimybių. Šiemet ir Rokiškio dvaro parke organizuosime šiaurinio ėjimo pamokas, arbatos gėrimo popietes gamtoje, žolelių pažinimo edukacijas.

– Papasakokite apie programėlę „Overly“.

– „Google Play“ ar „App Store“ reikia rasti programėlę „Overly“ ir nemokamai ją įsikelti į išmanųjį telefoną ar planšetę. Brošiūroje tereikia susirasti vieną keturių – Kuoknesės dvaro parko ir pilies griuvėsių, Elėjos, Pakruojo ar Rokiškio dvarų ir parkų – planą bei nuskenuoti paveikslėlį, virš jo laikant prietaisą. Puslapis atgyja. Rokiškio atgijęs dvaras labai nuotaikingas sūpuoklėmis: čia – ir vaikų klegesys, ir paukščių čiulbėjimas.

– Ką reiškia šio projekto „Draugo kortelė“?

– Ją turintieji galės pasinaudoti specialiais pasiūlymais dešimtyje parkų: teikiamos nemokamos gido paslaugos, perpus pigesni bilietai ar kitokios  nuolaidos. Tokių kortelių per turizmo ir informacijos centrus mes jau išplatinome daugiau nei 2 000. Išsamesnė informacija apie pasiūlymus prieinama interneto svetainėje www.muziejusrokiskyje.lt.

– Stendas labai puošnus. Kas parodoje atstovauja šiam lietuvių ir latvių projektui?

–. Kadangi mūsiškio stendo pati tema – dvarai ir parkai, norėjosi išvengti dalykiškumo, tad parodos lankytojus pasitinka puošnūs grafai ir grafaitės.

Pasikeisdami visas tris dienas parodoje dirbs ir rokiškėnai projekto dalyviai Jolita Jurevičienė, Inga Briedytė, Giedrius Kujelis. Vyksiu į mugę ir aš pati. Yra atvykę Latvijos atstovai – Žemgalos regionio planavimo centro specialistai, projekto partneriai.

Kitą savaitę šį projektą pateiksime Rygoje, Pabaltijo šalių turizmo parodoje „Balttour 2020″. Rokiškėnus čia jau atpažįsta, ir tai teikia gerų emocijų.


Kalbėjosi Rita Briedienė
Rokiškio krašto muziejaus nuotraukos

 
Straipsniai panašia tema:

Latvijos Kuoknesė lietuviams dvejopa: vieniems ji – neatrastas, kitiems – atrastas miestas »

Kelionė Žiemgalos dvarų parkais: nuo naktinio pasivaikščiojimo po Bauskę iki „Nakties legendų“ »