AB „Panevėžio energija“ ir karantino metu garantuoja paslaugas

AB „Panevėžio energija” nuotr.


Gyventojams kyla klausimų dėl šilumos kainų, dėl atsiskaitymo už šildymą… Štai temainfo.lt skaitytojas klausia: ar valdžia ir toliau šildys mokyklas, kuriose niekas nesimoko? Šiais klausimais ir kalbėjome su AB „Panevėžio energija“ atstove spaudai Daiva PAULAUSKIENE.


– Ką atsakytumėte tiems, kuriems rūpi mokyklų šildymas arba nebe šildymas
– Šildymo sezonas baigiamas Savivaldybės institucijos sprendimu. Savo pavaldume esančioms įstaigoms – mokykloms, vaikų darželiams, ligoninėms ir pan. – šildymo sezono pabaigą ir nustato Savivaldybė, be abejo, atsižvelgdama į faktinę lauko oro temperatūrą.

– Kada šiemet planuojama stabdyti šildymo sezoną?
– Daugiabučių gyventojai, nepažeidžiant nustatytų higienos normų, šildymą gali baigti savo nuožiūra. Nepasinaudojus šia galimybe, visi vartotojai šildymo sezoną baigia pagal Savivaldybės nustatytą grafiką.
Kitu laiku, negu Savivaldybės nustatyta, gyventojai balsų dauguma gali patys nuspręsti dėl savo pastatų šildymo pabaigos, žinoma, nepažaidžiant higienos normų reikalavimų.
Visi kiti fiziniai ir juridiniai asmenys sprendimą gali priimti savarankiškai: pavyzdžiui, karantino metu įmonei nutraukus veiklą ir nesant šildymo poreikio, ji gali priimti savarankišką sprendimą dėl šildymo sezono pabaigos ir apie tai informuoti šilumos tiekėją teisės aktų nustatyta tvarka.
2019 m. Kupiškyje šildymo sezonas buvo baigtas balandžio 19 d. , Rokiškyje – balandžio 24 d.

– Skaitytojas klausia: pastarąsias keletą dienų iš čiaupo bėga labai karštas vanduo. Ar tai nėra susiję su koronaviruso prevencija?
– Ne. Karšto vandens temperatūros šiuo metu nėra susijusi su koronavirusu: gyventojai turėtų kreiptis į šilumos sistemos prižiūrėtoją ar namo administratorių.

– Buvo neįprastai šilta žiema. Gal mažės ir mokestis už šildymą?
– Nuo šių metų balandžio 1 d. AB „Panevėžio energija“ nustatyta šilumos kaina už suvartotą šilumos kiekį sudaro 4,73 ct/kWh (be PVM). Gyventojams šiluma kainuos 5,16 ct/kWh (su 9 proc. PVM), kitiems vartotojams – 5,72 ct/kWh (su 21 proc. PVM).
Palyginti su galiojančia kovo mėnesio kaina, ji mažėja 3,1 proc. Nuo balandžio 1 d. dėl sumažėjusių kuro kainų šiluma atpigo 3,1 proc., o palyginti su 2019 m. galiojusia balandžio mėnesį ji sumažėjo 12 proc.
AB „Panevėžio energija“ duomenimis, vasarį mokestis už suvartotą šilumą Kupiškyje mažėjo apie 14 proc. palyginus su tuo pačiu mėnesiu pernai. Mažesnius mokesčius lėmė dėl šiltesnių orų (skirtumas –1,1 laipsnio pagal Celsijų) sumažėjęs 5,3 proc. šilumos suvartojimas bei 9,6 proc. mažesnė šilumos kaina. Vasario mėn. kaina už suvartotą šilumą Kupiškyje sudarė apie 40 Eur už 50 kv. metrų ploto butą (79 ct/vienam kv. m).
Tuo pačiu laikotarpiu Rokiškyje mokestis už suvartotą šilumą sumažėjo 15 proc., ir tai sudarė apie 37 Eur už 50 kv. metrų ploto butą.

– Kaip keisis karšto vandens kaina?
– Karšto vandens kaina kiekvieną mėnesį irgi skaičiuojama pagal nustatytą šilumos kainą. Nuo balandžio 1 d., pavyzdžiui, Kupiškio gyventojams karštas vanduo – jį ruošiant namo bendro naudojimo individualiuose šilumokaičiuose – kainuos 6,21 Eur už kub. metrą (su 9 proc. PVM), o jei karštas vanduo tiekiamas iš grupinių šilumokaičių – 5,93 Eur už kub. metrą (su 9 proc. PVM).
Kiekviename rajone karsto vandens kaina skirtinga.

– Ar labai skiriasi renovuoto ir nerenovuoto namo šilumos kaina?
– Nors visi už šilumą mokame ta pačia kaina ir visiems yra ta pati lauko oro temperatūra, tačiau gyvename skirtinguose namuose, nuo kurių būklės ir eksploatavimo kokybės (šilumos ūkio prižiūrėtojo pastangų) priklauso skirtingas šilumos suvartojimas. Daugiabučių namų modernizavimas leidžia šilumą naudoti racionaliau.Kupiškyje mažiausiai šilumos buvo suvartota naujos statybos ir renovuotuose namuose: 50 kv. metrų ploto buto šildymui vidutiniškai reikėjo 425 kWh šilumos, o sąskaita už šildymą tokio dydžio būstui vidutiniškai sudarė 24 Eur.Daugiausia šilumos suvartotojo seni nerenovuoti, prastos būklės daugiabučiai, kuriuose 50 kv. metrų ploto butui apšildyti vidutiniškai suvartota 770 kWh šilumos, todėl už 50 kv. metrų buto šildymą gyventojai vidutiniškai mokėjo 43 Eur.

– Pagal girdėtus pranešimus žmonės supranta, kad gali atidėti mokėjimą už šildymą. Ar jie teisingai supranta?
– AB „Panevėžio energija“ laikinai sustabdo taikomus veiksmus dėl skolų, susidarančių nuo karantino paskelbimo dienos iki jo pabaigos, išieškojimo. Atsižvelgiant į situaciją nuo kovo 16 d. klientams, patyrusiems finansinių sunkumų dėl karantino, nesiųsime priminimų ir įspėjimų apie skolų grąžinimą. Be to, laikinai sustabdome ir ikiteisminių skolų išieškojimo veiksmus bei vykdomųjų dokumentų perdavimą antstoliams. Karantino metu visiems klientams nebus taikomi ir delspinigiai už vėlavimą sumokėti mokesčius.
Siekdama palengvinti finansinius sunkumus, bendrovė įvertins klientų situacijas individualiai, tai yra bus prašoma pateikti duomenis apie finansinius sunkumus. Tiems, kurie dėl karantino įvedimo neteks darbo, kuriems gerokai sumažės pajamos dėl priverstinių nemokamų atostogų, prastovų, kurie negalės užsiimti individualia veikla ir dėl to negaus pajamų, bus suteikta galimybė už šilumą ir karštą vandenį  atsiskaityti per ilgesnį laikotarpį nei įprastai.
Suprasdami sudėtingą situaciją ir norėdami palengvinti klientams finansinių sunkumų naštą, tikimės ir jų sąmoningumo bei supratimo. Mūsų bendrovės gaunamos pajamos yra tiesiogiai susijusios su mūsų veikla – su nepertraukiamu šilumos tiekimu. Tai yra gyvybiškai būtinos paslaugos žmonių gyvenimo kokybei užtikrinti. Todėl labai tikimės, kad šis mūsų sprendimas bus suprastas atsakingai ir juo nebus piktnaudžiaujama.

– Pasigirsta nuogąstavimų: kas bus, jei sutriks vandens ar šilumos tiekimas…
– Paskelbus karantiną, centralizuotas šilumos bei karšto vandens tiekimas vartotojams yra užtikrinamas ir jokių papildomų priemonių dėl šilumos ir karšto vandens tiekimo vartotojams imtis nereikia. Bendrovė yra sustabdžiusi kontaktinį klientų aptarnavimą ir visus iškilusius klausimus sprendžia naudojantis ryšio priemonėmis nuotoliniu būdu. Vartotojus, gaunančius sąskaitas pagal pasirašytas šilumos ir karšto vandens pirkimo-pardavimo sutartis, kviečiame naudotis bendrovės interneto svetainės www.pe.lt klientų savitarnos portalu ar mokesčius už šilumą sumokėti  naudojantis internetine bankininkyste.

– Dėkoju už pokalbį.


Kalbėjosi Rita Briedienė