Aleksiuko bandonija 2016

Krašto istoriją, jo kultūrinę tapatybę kuria žmonės. Dažnai jokių specialių mokslų nebaigę, iš klausos mokęsi groti, nusižiūrėję, kaip dirba meistrai-austi, drožinėti, žiesti ir statyti…. tie kaimo šviesuoliai ir pavertė mūsų miestus ir miestelius unikaliais kultūros paveldo lobynais.

Vienas tokių kupiškėnų-liaudies muzikantas Aleksandras Kriūka. Smulkaus sudėjimo, žvitrių akių muzikantas kelias kupiškėnų kartas linksimo ir virkdė sava bandonija, armonika. Už visą vienerių „bernavimo“ metų pas ūkininką algą nusipirkęs savo pirmąją armoniką, taip ir nesiskyrė su muzika visą gyvenimą. Ir jam nė motais buvo kaimo šaipokų laidomos replikos „koks durnius taip kvailai pinigus galėjo išleisti!“ Aleksandras Kriūka turėjo svajonę – groti. Ir groti ne bet kaip, o taip, kad žmonės jo muzikos neužmirštų, kad ji širdin „įkristų“. Tai ir yra tikrasis pašaukimas.

Nepamiršta kupiškėnai savojo Aleksiuko, šiemet per pat Juozines, kovo 19 d., jau 17-ą kartą Kupiškio kultūros centre vyks liaudies kapelų ir pavienių muzikantų šventė „Aleksiuko bandonija“. Šįkart dalyviai varžysis dėl vardinės A. Kriūkos premijos. Dalyvaus kapelos ir muzikantai iš Kupiškio, Pasvalio, Biržų, Širvintų, Panevėžio. Sulauksime svečių iš Latvijos ir Bulgarijos, smagumo „priduos“ studentų ansamblis „Ritingo“ iš Vilniaus. Šventės žvaigždė-skrabalų virtuozas Regimantas Šilinskas.

Visą dieną šurmuliuos Pavasarinė mugė, į kurią skanėstus ir gražiausius savo dirbinius suveža tautodailininkai iš visos Lietuvos. Kaip ir kasmet-mažasis kermošėlis kultūros centro Vitražų salėje.

ab_1603011